Ege bölgesi'ndeki atık sığır fetüslerinde neospora caninum'un moleküler yöntemlerle tespiti, moleküler karakterizasyonu ve bölge seroprevalansının belirlenmesi
Molecular detection of neospora caninum in aborted cattle fetuses in the aegean region, molecular characterization and determination of region seroprevalence
  1. Tez No: 785543
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÖKCECİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışma ile son yıllarda dünyada ve Türkiye'de sığır abortlarının önemli nedenlerinden biri olan ve ciddi ekonomik kayıplara yol açan neosporosisin, büyükbaş hayvancılığın yoğun olduğu Ege Bölgesi'ndeki durumunun araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada İzmir/Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü sorumluluk sahasına giren illerdeki sığır işletmelerinden örneklemeler yapılmıştır. Çalışmada Ege Bölgesi'nde bulunan işletmelerdeki abort vakalarına ait atık fetüslerin beyin ve iç organ dokularından DNA izolasyonu yapıldıktan sonra, bu örnekler Real-Time PZR test metodu ile analiz edilmiştir. Pozitif olarak tespit edilen örneklerden Neospora caninum'un moleküler karakterizasyonu yapılmıştır. Ayrıca serolojik olarak, basit rastgele örnekleme yöntemi ile %95 güven seviyesi, %10 beklenen prevalans (+/- 5) hata payı ile 973 sığırdan toplanan kan serumları ELISA yöntemi kullanılarak anti-N. caninum antikorları tespit edilmiştir. Bulgular: Yapılan çalışmada RT-PZR yöntemiyle incelenen toplamda 88 sığır fetüsüne ait organ ve dokularının 8'inde (%9,09) N. caninum DNA'sı tespit edilmiş ve incelenen toplam 973 sığırın 122'si (%12,66) serolojik olarak pozitif bulunmuştur. RT-PZR ile pozitif bulunan örnekler sekans işlemlerine tabii tutularak filogenetik ağaçları oluşturulmuştur. Sonuç: Ege Bölgesi'ndeki sığırlarda N. caninum yaygınlığı hem serolojik hem de moleküler çalışmalarla kapsamlı bir şekilde belirlenerek bölgedeki büyükbaş hayvancılık yetiştiriciliğinde N. caninum ile ilgili problem yaşayan işletmelerin güncel durumu ve N. caninum kaynaklı abort problemlerinin saha yansıması ortaya konmuştur. Elde edilen bulgulara göre hastalıkla ilgili mücadele stratejilerinin belirlenmesi ve son konakları da içeren daha kapsamlı çalışmalar yapılmasının önemli olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to investigate the situation of neosporosis, which is one of the important causes of cattle abortions in the World and in Turkiye in recent years, and the disease causes serious economic losses, in the Aegean Region of Turkiye, where cattle breeding is common. Material and Methods: In this study, the sampling was done from cattle commercial herds in the provinces which are under the responsibility of Izmir / Bornova Veterinary Control Institute. In this study, brain and internal organ tissues of aborted fetuses belonging to abortion cases in commercial herds in the Aegean Region were collected and DNA isolated. Then the DNA samples were analyzed by RT-PCR method. Molecular characterization of N. caninum was performed in the positive samples. In addition, serologically, anti-N. caninum antibodies were detected using the ELISA test method in blood sera collected from 973 cattle, with a 95% confidence level and 10% expected prevalence (+/- 5) margin of error by simple random sampling method. Results: In this study, N. caninum DNA was detected in 8 (9,09%) of the organs and tissues of 88 cattle fetuses examined by RT-PCR, and 122 (12,66%) of the 973 cattle examined and were found serologically positive. Phylogenetic trees were formed by sequencing the samples found positive by RT-PCR. Conclusion: The presence of N. caninum in cattle in the Aegean Region has been comprehensively determined by both serological and molecular test methods, and the current situation of the commercial herds that have problems with N. caninum in cattle breeding in the region and the field reflection of N. caninum-induced abortion problems have been revealed. According to the findings, it was concluded that it would be important to determine the control strategies for the disease and to carry out more comprehensive studies including the final hosts.