Identification of gaps in the interface between spatial planning decisions and construction practice of built-up areas in the scope of seismic resilient cities: Case of Kahramanmaraş
Sismik dirençli kentlerde mekansal plan kararları ve yapılı çevrenin yapılaşma süreçleri arayüzündeki boşlukların belirlenmesi: Kahramanmaraş örneği
  1. Tez No: 785556
  2. Yazar: ELİF ZEYNEP ÇEPNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ŞENOL BALABAN, PROF. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Türkiye'de kent planlama ve yapılaşma süreçlerinde tektonik nedenlerle meydana gelen depremler büyük hasarlarla sonuçlanmıştır. Depremler sonucu gerçekleşen can kayıpları ve mal hasarları büyük maddi ve manevi kayıplara yol açmıştır ve açmaya devam etmektedir. Özellikle depremlerin sıklıkla yaşandığı ülkemizde, sismik açıdan uygun olmayan zeminler için alınan imar kararları, mühendislik standartlarından ve tasarımlarından yoksun olarak devam eden inşaat süreçleri, günümüzün en kalabalık şehirlerini, bu çalışmanın ana konusunu oluşturan depremlere karşı savunmasız hale getirmiştir. Bu nedenle bu çalışmada, şehir ve bölge planlama sürecinin analiz aşamasından itibaren, sismik açıdan dirençli şehirlere sahip olmak için planlama kararları ile inşaat uygulamaları arasındaki temel boşlukları bulmak için Türkiye'nin mevzuat şeması altında alınan gelişme kararları ve uygulanan inşaat süreçleri incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmada ilk aşama olarak, imar planlarına altlık oluşturacak jeolojik etütlerin planlama ile ilişkisi ve daha sonra sismik açıdan riskli alanlarda yapı tasarım ilkeleri ve bu süreçte karşılaşılan sorunlar, ülke genelinde değerlendirilmiştir. Sismik açıdan dirençli kentleime ve yapılaşma süreçleri içinde planlama ve mühendislik gibi geniş alanda uzmanlık gerektiren çalışmaların farklı disiplinlerin katkısı ile hayata nasıl geçirilebileceği detaylı olarak açıklanmıştır. Son bölümde ise elde edilen kentsel sismik dirençlilik kriterleri Kahramanmaraş İli özelinde değerlendirilmiş ve buna bağlı olarak geliştirilen mekansal öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
During the urbanization and construction processes in Türkiye, earthquakes caused by tectonic reasons have resulted in great damage. Damage to life and properties as a result of earthquakes lead to great material and moral losses. Particularly in our country where earthquakes are frequently experienced, development decisions on unsuitable grounds together with construction processes without engineering standards and designs had led today's most populous cities to be vulnerable to earthquakes which is the core topic of this study. From the analysis stage of a regional and urban planning process development decisions and construction processes is examined in the case of Türkiye's legislative scheme in order to find out the major gaps between planning decisions and construction practices in order for having seismic resilient cities. In this context, as a first step in the study, the relationship between geological studies and planning, which will be the basis for development plans and then the building design principles in earthquake-prone areas and the problems encountered in this process in the case of Türkiye's cities is evaluated together. Furthermore, it is explained in detail how studies that require expertise in a wide range of fields such as planning and engineering can be implemented with the contribution of different disciplines within the seismically resilient urbanization and construction processes. In the last chapter, the urban seismic resilience criteria obtained are evaluated in particular for the city of Kahramanmaraş and spatial suggestions developed for the city of Kahramanmaraş based on the urban seismic resilience are presented.