Obsesif kompulsif bozukluk tanısı alan hastalarda hastalık şiddetinin psikotik semptomlar, şizotipal kişilik özellikleri, dissosiyasyon, ve çocukluk çağı travmaları ile ilişkisi
The relationship of disease severity with psychotic symptoms, schizotypal personality traits, dissociation and childhood traumas in patients diagnosed with obsessive compulsive disorder
  1. Tez No: 785555
  2. Yazar: HÜSEYİN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
AMAÇ: Bu araştırmada, OKB şiddetinin, dissosiyasyon, şizotipal kişilik özellikleri ve pozitif psikotik semptomlar ile ilişkisini incelemek, bu ilişkinin çocukluk çağı travmalarından nasıl etkilendiğini saptamak ve bu faktörlerin OKB tanısı ile ilişkisini anlamak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamıza, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Psikiyatri Polikliniğine başvuran, poliklinikte hekim tarafından DSM-5 tanı kriterlerine göz önünde bulundurularak Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanısı konan ve son 6 ay boyunca etkin bir psikiyatrik tedavi almamış 80 hasta ile henüz psikiyatrik tanısı olmayan 110 kontrol grubu olmak üzere toplam 190 kişi dahil edilmiştir. Her katılımcıyla klinik görüşme yapılmış olup, OKB grubuna; Sosyodemografik Veri Formu, Yale Brown Obsesyon ve Kompulsiyon Ölçeği (Y-BOKÖ), Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (ÇÇTÖ), Dissosiyasyon Ölçeği (DIS-Q), PANSS-Pozitif Belirtiler Alt Ölçeği, Şizotipal Kişilik Ölçeği uygulanmıştır. Kontrol grubundaki sağlıklı gönüllülere ise Sosyodemografik Veri Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (ÇÇTÖ), Dissosiyasyon Ölçeği (DIS-Q), Şizotipal Kişilik Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aims to examine the relationship of OCD severity with dissociation, schizotypal personality traits and positive psychotic symptoms, to determine how this relationship is affected by childhood traumas, and to understand the relationship of these factors with the diagnosis of OCD. METHODS: A total of 190 people, including 80 patients who applied to the Psychiatry Outpatient Clinic of Bağcılar Training and Research Hospital, had not received effective psychiatric treatment for the last 6 months and were diagnosed with OCD according to the DSM-5 diagnostic criteria, and 110 people who did not have a psychiatric diagnosis yet, were included in our study. A clinical interview was made with each participant and to the OCD group; Sociodemographic Data Form, Yale Brown Obsession and Compulsion Scale (Y-BOCS), Childhood Trauma Questioinnaire (CTQ-28), Dissociation Questionnare (DIS-Q), PANSS-Positive Symptoms Sub-Scale, Schizotypal Personality Questionnare were applied. Sociodemographic Data Form, Childhood Trauma Questioinnaire (CTQ-28), Dissociation Scale (DIS-Q), Schizotypal Personality Questionnare were applied to healthy volunteers in the control group.