Kütüphanelerde etkin gün ışığı sistemlerinin değerlendirilmesi; Konya İl Halk kütüphanesi örneği
Evaluation of effective daylight systems in libraries; Konya İl Halk Kütüphanesi example
  1. Tez No: 785563
  2. Yazar: BERNA ÜSTÜNDAĞ DİKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL TERECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kütüphane yapıları genç bir kitle tarafından aktif bir şekilde kullanılan ve kullanıcı konforu, verimi ve sağlığı yönünden önemli alanlardır. Bu sebeple kütüphane yapılarında doğal aydınlatma işleyişinin işleve ve görsel konfor şartlarını karşılayacak şekilde yapılandırılmalıdır. Bu tezle kütüphane mekanlarında, aydınlatma kriterleri doğrultusunda etkin gün ışığı sistemlerinin kütüphane binalarında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanı olarak seçilen Konya İlinde bulunan Konya İl Halk Kütüphanesinin okuma salonu incelenmek üzere örnek mekân olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda, kütüphane binasında 19.09.2022-24.09.2022 ve 19.10.2022-24.10.2022 tarihleri arasında aydınlık düzeyi ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Kullanıcılara yapılan memnuniyet anketi çalışması ile bu sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan bu örnek alan modellenerek Grasshopper Honeybee programında parametrik olarak aydınlatma analizi yapılmıştır. Simülasyon çalışmasında kullanılan gün ışığı sistemlerinin seçiminde binaya sonradan uygulanabilir sistemler dikkate alınmıştır. Bölgenin iklim özellikleri ve gün ışığı gereksinimleri de dikkate alınarak cephede ışık rafı, prizmatik panel ve lazer kesim panelin kullanılması aydınlık düzeyini iyileştirmesi için uygun bulunmuştur. Bu analizler, ölçüm verileriyle beraber incelenerek Konya İl Halk Kütüphanesi'nde aydınlık düzeyi iyileştirilmesine yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Library buildings are actively used by a young audience and are significant areas in terms of user comfort, efficiency and health. For this reason, natural lighting in library buildings should be configured to meet the function and visual comfort conditions. In this thesis, it is aimed to evaluate effective daylighting systems in library buildings in line with the lighting criteria in library spaces. The reading room of Konya Provincial Public Library in Konya Province, which was selected as the study area, was determined as a sample space to be examined. In this context, illuminance measurements were carried out in the library building between 19.09.2022-24.09.2022 and 19.10.2022-24.10.2022. These results were evaluated with a user satisfaction survey. This sample area used in the study was modeled and a parametric lighting analysis was performed in Grasshopper Honeybee software. In the selection of daylighting systems used in the simulation study, systems that can be applied to the building were taken into consideration. Considering the climatic characteristics and daylight requirements of the region, the use of light shelf, prismatic panel and laser cut panel on the facade was found appropriate to improve the illuminance level. These analyzes are examined together with the measurement data, and various suggestions are made for improving the illuminance level in Konya Provincial Public Library.