Immunological, bacteriological and hematological aspects of dermatitis patients in Salah aldeen province in Iraq
Irak-Selahaddin bölgesindeki hastalarda dermatitin immünolojik, bakteriyolojik ve hematolojik yönleri
- Tez No: 785597
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ NİHAN YAZGAN TAVŞANOĞLU, PROF. DR. BASHAR SADEQ NOOMİ AL-HADEETHI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, dermatitin etiyolojisi ile bakteriyel enfeksiyonların kan parametreleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Akne vulgaris ile ilgili olarak Interleukin- 19 (IL-19), Interferon-gamma (INF-γ) ve immünoglobulinlerin belirlemesi için Kasım 2021'den Mart 2022'ye kadar Irak'ta 83 hastadan ve 37 kontrol grubundan sürüntü numunesi toplanmıştır. Deri lezyonu sürüntüleri konvansiyonel besiyerlerinde (kanlı agar, MacConkey agar ve diğer seçici besiyerleri) kültüre alınmıştır. Besiyeri kültürleri, morfolojik, biyokimyasal özellikler ve VITEK sonuçlarına göre sırasıyla sadece 30 (%36), 5 (%7), 20 (%24), 18 (%21) ve 10 (%12) Propionibacterium acnes, Micrococcus luteus, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis ve Streptococcus pyogenes tanımlanmıştır. IL-19, INF- γ, IgE, IgM ve IgG seviyelerini tahmin etmek için kandan serum elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to investigate the relationship between the etiology and blood parameters of dermatitis. To determine the Interlukine-19 (IL-19), Interferon gamma (INF-γ) and immunoglobulins in relation to acne vulgaris, 83 samples from patients and 37 samples as control were collected in Iraq from Nov 2021 to Mar 2022. The skin lesion swabs were cultured on (blood agar, MacConkey agar, and other selective media), according to the cultural, morphological, biochemical characteristics, and VITEK results, only 30 (36%), 5 (7%), 20 (24%), 18 (21%), and 10 (12%) has been identified as Propionibacterium acnes, Micrococcus luteus, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, and Streptococcus pyogenes, respectively. The serum was obtained from the blood to estimate the level of IL-19, INF-γ, IgE, IgM and IgG.