Kosova'daki mağara yarasalarının tür kompozisyonu, dağılımı ve ekolojisi
Species composition, distribution and ecology of cave bats in Kosovo
  1. Tez No: 785608
  2. Yazar: FITORE GASHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Kosova'daki mağaraların yarasa faunası araştırılmıştır. Kosova'yı oluşturan yedi bölgede, 11 belediye sınırlarında çalışmalar yapılmıştır. 2019-2021 yılları arasında gerçekleştirilen incelemeler sonucunda içinde yarasa bulunan 14 mağara tespit edilmiştir. Bu mağaraların deniz seviyesinden yükseklikleri 473-1064 m arasında değişmektedir. İncelenen mağaralarda populasyon sayımları dışında 227 canlı yarasa örneği yakalanarak, serbest bırakılmadan önce morfolojik ölçümleri yapılmıştır. Ölçümlere mağaralarda ölü bulunan 46 yarasa örneği de ilave edilmiştir. Ayrıca 1798 ultrasonik ses analizleri yapılarak Kosova mağaralarındaki yarasaların tür kompozisyonları ortaya konmuştur. Araştırmanın sonucunda Kosova mağaralarında üç aileye ait 12 yarasa türü tespit edilmiştir. Bunlar, Rhinolophidae'den Rhinolophus ferrumequinum, R. hipposideros, R. euryale ve R. blasii ile Vespertilionidae'den Myotis myotis, M. blythii, M. emarginatus, M. capaccinii/daubentonii, Pipistrellus pipistrellus, P. kuhlii/nathusii, Plecotus austriacus ve Miniopteridae'den Miniopterus schreibersii'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, bat fauna of caves in Kosovo was investigated. Studies were carried out within the borders of 11 municipalities, located in seven regions that make up Kosovo. As a result of the examinations carried out between 2019-2021, were identified 14 caves with bats. The height of these caves above sea level are 473-1064m. varies in between. Apart from population counts, 227 live bat specimens were caught in the investigated caves and their external measurements were taken before they were released. 46 bat samples found dead in the caves were also added to the measurements. In addition, 1798 ultrasonic sound analyzes were made and the species compositions of the bats in the Kosovo Caves were revealed. As a result of the research, 12 bat species belonging to three families were identified in the Kosovo caves. These are, from Rhinolophidae Rhinolophus ferrumequinum, R. hipposideros, R. euryale, and R. blasii from Vespertilionidae Myotis myotis, M. blythii, M. emarginatus, M. capaccinii/daubentonii, Pipistrellus pipistrellus, P. kuhlii/nathusii, Plecotus austriacus and Miniopteridae, Miniopterus schreibersii.