Genotyping of cytomegalovirus glycoprotein N and GB and its relationship with abortion status in an Iraqi female sample
Irak'lı bir kadın örneğinde sitomegalovirüs glikoprptein N ve GB'nin genotiplenmesi ve abortus durumu ile ilişkisi
- Tez No: 785610
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ ORKUN AKGÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Anbar'da farklı hastanelere başvuran hamile kadınlardan 120 kan örneği alınmıştır. Aralık 2021-Haziran 2022 döneminde elde edilen hamile kadınların yaşları (16-46) ve ikametgahları (kentsel veya kırsal) hakkında bilgi toplanmıştır. Tüm numuneler Hızlı Test, ELISA ve PCR kullanılarak hem IgG hem de IgM varlığı açısından incelenmiştir. Mevcut çalışmadaki sonuçlar, hızlı testte yüksek IgG pozitif (%63,3) oranı ve IgM pozitif (%33) oranının varlığını göstermiştir. ELISA-IgG testi, yapılan tetkikler sonucunda en yüksek pozitiflik yüzdesi 20-29 yaş grubunda (%29,2), en düşük yüzde ise (%9,17) < 20 yaş grubunda görüldü. Kırsal kesimde yaşayan hastaların oranı (%15,8) kentli hastaların oranından (%3,33) daha yüksekti. gN ve gB genlerinin PCR test sonuçları, kürtaj yaptırmış bireylerde sırasıyla yüzde (%13,3) ile (%12,5), kürtaj yaptırmamış bireylerde sırasıyla (%12,5) ile (%4,17) oranlarda ilişkili olduğunu göstermiştir. Mevcut çalışmanın sonuçları, abort yapan ve yapmayan kadın kategorisini karşılaştırarak gebe kadınlardan alınan izolatların genotiplendirilmesini göstermektedir ve bu heterojenliğin gebe kadınlarda abortus vakalarıyla ilişkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 120 blood samples was collected from pregnant women attending different hospitals in Anbar. which were obtained during the period from December 2021 to June 2022, information was gathered about the pregnant women's ages (16-46) and residences (urban or rural). All samples have been tested for the presence of both IgG and IgM using Rapid Test, ELISA and PCR. The results in the current study showed Rapid test the existence of a high IgG positive (63.3%) rate and an IgM positive (33%) rate. The ELISAIgG test, the results of the examination showed that the highest positive percentage was in the age group 20-29 years (29.2%), while the lowest percentage (9.17%) was in the < 20 years group. The rural infection percentage (15.8%) was highest than the urban infection rate (3.33%). The results of testing the gN and gB genes by PCR showed that percentage (13.3%), (12.5%) were associated with abortions, (12.5%), (4.17%) in patients who did not have abortions, respectively. The results of the current study show a genotyping of isolates taken from pregnant women by comparing the category of aborted and non-abortive women, this heterogeneity may be related to cases of abortion in pregnant women