İpek böcekçiliğinde kullanılan askı tiplerinden plastik ondülin ve sap askıların koza kalitesi üzerine etkileri
Effects of plastic and straw cocooning aids on the quality of silkworm cocoons
- Tez No: 6667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN FIRATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi İPEKBÖCEKÇİLİ&İNDE KULLANILAN ASKI TİPLERİNDEN PLASTİK ONDÜLİN VE SAP ASKILARIN KOZA KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Mehmet BAKİ Ankara Üniversitesi Jen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Çetin STRATLI 1989, Sayfa:53 Jüri: Doç. Dr. Çetin PIRATLI Prof.Dr. Cemal ettin AKPINAR Doç.Dr.Yahşi YAZICIO?LU İpekböcekçiliği Araştırma Enstitüsü * nden sağla nan Asanı ve Choen ırklarına ait yumurtalar, uygun ko şullarda inficar ettirildikten ve beslendikten sonra plastik ondülin ve sap askılarda koza ör durulmuş tür. Hasat edilen kozalarda askı tipinin koza ve ipek kali tesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Üzerinde durulan özellikler bakımından birçok özellikte ırklar arası farklılıklar önemli bulunmuştur, Ondülin askıdan elde edilen kozalar daha az pürüzlü (P-C0.01), diğer özelliklere ait farklılıklar istatis tik olarak önemli olmamakla birlikte, yaş koza ağırlığı, ipek zenginliği, gömlek ağırlığı ve ipek teli uzunluğu ortalamaları ondülin askıda daha yükeektir. Ayrıca, ko za indeksine ait varyasyon katsayısı ve koza pamuk oran ları ondülin askıda daha düşük bulunmuştur. Ondülin askının daha kullanışlı, uzun ömürlü ve sağlık koruma önlemlerine elverişli olması diğer askı tipine göre Üstünlük sağlamaktadır. ANAHTAR KElftîELER: İpekböceği, plastik ondülin askı,. -çok ayaklı sap askı, koza kalitesi, ipek özellikleri.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF PLASTIC AND STRAW COCOONING AIDS OK THE QUALITY OF SILKWORM COCOONS Mehmet BAKI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Husbandry Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Çetin FIRATLI 1989, Page: 53 Jury: Assoc. Prof. Dr. Çetin FIRATLI Prof.Dr. Cemalettin AKPINAR Assoc. Prof. Dr. Yahşi YAZICTOGLU The eggs of Japanese Asahi and Chinese Choen silkworm breeds were incubated and larvae reared up to cocoon on the plastic and straw aids. The results showed that the genotypic diffe rences with regard to the cocoon and silk characteris tics were statistically significant. Roughness of cocoons obtained from plastic aid was significantly lower than those of the straw. The averages of other characteristics such as weights of fresh cocoon and cocoon shell, cocoon shell ratio, and length of filament were higher in co coons from plastic and though the differences were not significant. Also, the coefficient of variation of the cocoon shape index and the amount of floss were lower with plastic cocooning aids, the former indicates that the cocoons from straw aids are not as uniform as those from plastic and the latter is the implication of more reelable silk, per cocoon. Other advantages of plastic aids may be listed as they are resistant to washing and disinfection, du rable, provide, easier harvesting and require less labor. KEY WORDS: Silkworm, mounting, plastic cocooning aid, straw multi-legged straw cocooning aid, cocoon qualities, silk characteristics.