Current perspectives of fuzzy graph theory and its applications
Bulanık graf teorinin güncel perspektifleri ve uygulamaları
- Tez No: 785629
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALETTİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez, bulanık graf teori ve bazı uygulamaları ile ilgili derleme bir çalışmadır. Tezin amacı, bulanık graf teorinin önceki bazı çalışmalarını ele alıp gözden geçirmek ve çeşitli gerçek hayat problemlerinin çözümünde nasıl geliştiğini ve ondan nasıl yararlanıldığını ortaya koymak ve matematiğin bu etkileyici alanı hakkında bilinmesi gereken temel kavramları açıklamaktır. Ana hatlarıyla özetlemek gerekirse: Başlangıç bölümünde, tez problemi ve tez konusunun tarihsel akışı kısaca sunulmuştur. Giriş bölümünde, okuyucunun tezin içeriğini anlaması için ön şart durumunda olan bulanık kümeler, graf teori ve bulanık graf teori ile ilgili bazı temel tanımlar, teoremler ve örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümünde, bulanık grafların iletişim ve ağ oluşturma, imalat endüstrilerindeki rekabetteki çeşitli uygulamaları ve ayrıca bulanık graf renklendirmenin çeşitli uygulamaları bazı örneklerle tanıtılmıştır. Tezin dördüncü, sonuç ve öneriler bölümünden önceki son bölümünde ise, bulanık graf teori ile ilgili bazı yüksek lisans ve doktora tezleri taranarak, tez konusu ile ilgili kısa bir literatür taraması sunulmuştur. Bu tezlerden ve referans listelerinden faydalanılarak, bulanık graf teori ve onun gerçek hayattaki uygulamaları ile ilgili çok sayıda araştırma makalesine, teze, birçok diğer kaynağa ve açık probleme vesaire erişilebileceği aşikardır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a review study on fuzzy graph theory and some of its applications. The purpose of the thesis is to address and review some of the previous studies of the fuzzy graph theory and to mention how it has been developed and utilized in solving various real-life problems and to explain the basic concepts that should be known about this fascinating field of mathematics. To summarize in outline: In the introduction chapter, the thesis problem and the historical sequence of the thesis topic were briefly presented. In the preliminary chapter, some basic definitions, theorems, and examples about fuzzy sets, graph theory, and fuzzy graph theory, which are prerequisites for the reader to understand the content of the thesis, were given. In the third chapter, some applications of fuzzy graphs in communications and networking, in competition in the manufacturing industries, as well as various applications of fuzzy graph coloring were introduced with some examples. In the fourth chapter of the thesis, before the conclusions and recommendation chapter, a brief literature review on the subject of the thesis was presented by scanning some of the MSc and PhD theses about fuzzy graph theory. It is self-evident that by making use of these theses and their reference lists, many research articles, theses, many other sources, and open problems, etc., about fuzzy graph theory and its real-life applications can be accessed.