1926-1980 yılları arasında Aksaray basını
Aksaray press between 1926-1980
- Tez No: 785639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, Aksaray ilinin 1926-1980 yılları arasındaki basın faaliyetlerine odaklanarak, şehrin ilk gazete ve dergilerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. 1926 yılında Aksaray Vilayet Gazetesi ile başlayan yerel gazetecilik faaliyetleri, 1933 yılına kadar bu gazete ile devam etmiştir. Aksaray, vilayet gazetesinin kapanmasının ardından 17 yıl gibi uzun bir süre gazetecilik açısından sessizliğe bürünmüştür. 1950 yılından itibaren özel girişimlerle yayın hayatına başlayan gazete ve dergiler Aksaray'da basının yeniden canlanmasını sağlamıştır. Çalışmada, şehrin ilk gazetesi olan Aksaray Vilayet Gazetesi ile ilgili bilgiler verilirken, vilayet gazetesinin kapanmasının ardından yayımlanan öncü gazete ve dergiler incelenmiştir. Aksaray'da vilayet gazetesinden sonra ilk basın kuruluşunun 1950 yılında yayın hayatına başladığı bilgisine ulaşılırken, 1980 yılına kadar 10 gazete ve üç derginin yayın yaptığı tespit edilmiştir. Arşiv taraması ile ulaşılan gazete ve dergilerin ilk sayıları çalışma kapsamına alınarak doküman incelemesi yapılmıştır. İnceleme sonucunda, gazete ve dergilerin çıkış tarihi, künye bilgisi, kim tarafından çıkarıldığı, yayın periyodu, teknik yapısı ve okurla buluşan ilk sayılarında yer alan haberler aktarılmıştır. Bu bilgiler ışığında belirtilen zaman aralığında Aksaray basınının haritası çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the first newspapers and magazines of the city by focusing on the press activities of Aksaray between the years 1926-1980. Local journalism activities, which started with Aksaray Provincial Newspaper in 1926, continued with this newspaper until 1933. Aksaray has been silent in terms of journalism for 17 years after the closure of the provincial newspaper. Newspapers and magazines, which started their broadcasting life with private initiatives since 1950, brought about the revival of the press in Aksaray. In the study, while giving information about Aksaray Provincial Newspaper, the first newspaper of the city, the leading newspapers and magazines published after the closure of the provincial newspaper were examined. While it was learned that the first press organization in Aksaray, after the provincial newspaper, started its publication life in 1950, it was determined that 10 newspapers and three magazines were published until 1980. The first issues of newspapers and magazines reached through archive scanning were included in the scope of the study and document analysis was made. As a result of the examination, the release date, imprint information, by whom it was issued, the publication period, technical structure and the news in the first issues that met the reader were conveyed. In the light of this information, the map of Aksaray press was drawn in the specified time period.