Monitoring and optimization in intelligent manufacturing management
Akıllı üretim yönetiminde izleme ve optimizasyon
  1. Tez No: 785640
  2. Yazar: DHAFIR NAJIM ABED ALAMERI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dünya, imalatın çeşitli öğelerinde muazzam gelişmelerle sonuçlanan ve insanlığa ve topluma muazzam avantajlar sağlayan üç önemli sanayi devrimi yaşadı. 2022 yılı, genellikle“dördüncü Sanayi Devrimi”ve“Nesnelerin İnterneti”Çağı olarak bilinen Endüstri 4.0'ı başlatıyor. Pazardaki müşterilerin ihtiyaçları, üretim stratejilerinin evriminde önemli bir etkiye sahiptir. Özelleştirmeden gelişen kişiselleştirme, her müşterinin gereksinimlerini karşılamak için ortaya çıkan bir trend. Pazarda başarılı olmak ve rekabet avantajı elde etmek için birçok sektördeki üreticilerin zorlu değişimlere uyum sağlaması ve bu engelleri aşması gerekiyor. Son iki sezonda artan enerji fiyatları, doğal kaynakların aşırı tüketimi ve artan CO2 emisyonları, en acil küresel sorunlardan bazıları olarak ortaya çıktı. Sanayi tarafından tüketilen enerji, üretilen toplam enerjinin %22,4'ünü oluşturmaktadır. Bu nedenle, işletmelerin enerji tüketimlerini, güç verilerini ve enerji verimli teknoloji kullanımlarını incelemek için enerji verimli prosedürler geliştirmeleri ve uygulamaları temel bir gerekliliktir. Kamu hizmeti şirketlerinin müşterilerine Talep Yanıt programları aracılığıyla finansal teşvikler sunulsa da, tüketici enerji yönetimi tekniklerinin başarılı bir şekilde kullanıldığına dair bir kanıt yoktur. Akıllı üretim olarak adlandırılan bunu başarmak için izleme, otomasyon, yönetim ve büyük veri alanlarındaki teknik atılımlardan yararlanılabilir. Bu çalışmada, akıllı üretim yönetiminde izleme ve optimizasyon kavramları üzerinde durduk. Bu araştırmanın temel amacı, akıllı üretim yönetiminde izleme ve optimizasyon kavramlarının bilimsel standartlara göre ne kadar önemli olduğunu ortaya koyarak, üretim alanlarının ve otomasyon projelerinin uzmanları arasında yaygınlaştırılmasıdır. üretim alanları ve otomasyon projelerinde çalışan mühendislerin akıllı üretim yönetiminde izleme ve optimizasyonun temel kavramlarından haberdar olup olmadığını araştırmak. Bu çalışma için izlenen araştırma yöntemi, kapsamlı bir edebiyat incelemesi ile önemli literatürün analizini bir arada içermektedir. Ardından imalat saha uzmanları ve otomasyon proje uzmanlarından (140) üyeye anket uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları, akıllı üretim yönetiminde izleme ve optimizasyonun posta kavramlarını netleştirmek için kritik olan (18) bileşeni ve bu kavramların önemine ilişkin görüşü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The world has had three important industrial revolutions, these resulting in enormous improvements in various elements of manufacturing and giving immense advantages to humanity and society. The year 2022 ushers in Industry 4.0, often known as the“fourth Industrial Revolution”and the“Internet of Things”Era. The needs of the market's clients play a key influence in the evolution of manufacturing strategies. Personalization, which evolved from customization, is the emerging trend for satisfying every customer's requirements. In order to be successful on the market and to achieve competitive benefits, manufacturers in many industries must adapt to difficult changes and overcome these obstacles. In the last two seasons, rising energy prices, over consumption of natural resources, and growing CO2 emissions have emerged as some of the most pressing global issues. The consumption of energy by industry accounts for 22.4% of the total energy produced. Because of this, it is an essential requirement that businesses develop and implement energy-efficient procedures in order to examine their energy consumption, power data, and their use of technology that is energy-efficient. Although customers of utility companies are offered financial incentives through Demand Response programs, there is no evidence that consumer energy management techniques are being successfully used. In order to accomplish this, which is referred to as intelligent manufacturing, technical breakthroughs in monitoring, automation, management, and big data can be utilized. In this study, we highlighted on the concepts of monitoring and optimization in intelligent manufacturing management. The main purpose of this research is to spread the among specialists of manufacturing fields and automation projects, where the aim target of the research into indicating how important the referred the concepts of monitoring and optimization in intelligent manufacturing management as per the scientific standards in achieving the concept and ensuring the implementation of manufacturing fields and automation, to investigate if engineers that those working in manufacturing fields and automation projects are aware of the essential concepts of monitoring and optimization in intelligent manufacturing management. The method of search followed for this study included a mix of a comprehensive literary review, and analysis of important literature. After that, a questionnaire of (140) members of the manufacturing field specialists and automation project specialists. The findings of the research reveal (18) constituents that are critical to clarified the mail concepts of monitoring and optimization in intelligent manufacturing management, and the opinion regarding the importance of these concepts