Creating a requirement database and using natural language processing techniques for generating software models: Comparing different tools
Gereksinim veritabanı oluşturulması ve doğal dil işleme metotlarıyla yazılım modelleri üretilmesi: Farklı araçların karşılaştırılması
  1. Tez No: 785649
  2. Yazar: TOLGAHAN BARDAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yazılım gereksinimleri, hedef sistemin özelliklerinin açıklamalarını içerir ve kullanıcıların bir yazılımdan beklentilerini ifade eder. Analiz aşamasında gereksinimler, paydaş iletişimini kolaylaştıran, anlaşılması kolay kavramsal modellere dönüştürülür. Gereksinimleri kullanarak kavramsal modeller oluşturmak çoğunlukla analistler tarafından manuel olarak uygulansa da son yıllarda bu süreci otomatikleştiren çalışmaların sayısının arttığı gözlemlenmektedir. Gereksinimlerden kavramsal model elde etmeyi otomatikleştirecek başarılı bir sistem tasarlamak için birincil ihtiyaç, iyi tasarlanmış bir veri setinin oluşturulmasıdır. Ancak literatürde yer alan mevcut çalışmalar incelendiğinde, kullanılan deneysel veri setlerinin bazı sınırlara sahip olduğu görülmektedir. İlk olarak mevcut veri setlerinde gereksinim sayısının değerlendirme aşaması için oldukça yetersiz olmasıdır. İkinci eksiklik bu veri setlerindeki gereksinimlerin genellikle az kelime ve cümleden oluşan basit metinler olduğunun gözlemlenmesidir. Üçüncü sorun gereksinimlerde dönüşümde kullanılamayacak gereksiz bilgilerin yer almasıdır. Bu sorunu göz önünde bulundurarak, tezimizde yazılım gereksinimlerinden kavramsal model elde etme çalışmalarında girdi olarak kullanılacak deneysel bir veriseti hazırlanmış, bu veri seti literatürde yer alan bir sistemin değerlendirilmesinde kullanılmış ve değerlendirme çalışmalarında yeni bir yaklaşımdan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Software requirements include descriptions of the target system's features and express the expectations of users for a software. During the analysis phase, requirements are transformed into easily understood conceptual models that facilitate stakeholder communication. While it is mostly analysts who manually create conceptual models using requirements, there has been an increase in studies that automate this process in recent years. The primary need in designing a successful system that automates the process of obtaining conceptual models from requirements is to create a well-designed data set. However, when reviewing the existing studies in the literature, it is observed that the experimental data sets used have some limitations. The first is that the number of requirements in the current data sets is quite insufficient for the evaluation phase. The second is that the requirements in these data sets are often simple texts consisting of few words and sentences. The third problem is that unnecessary information that cannot be used in the transformation of requirements is included. Taking this problem into consideration, in our thesis, an experimental data set to be used as an input in the work of obtaining conceptual models from software requirements is prepared. This data set is used in the evaluation of a system in the literature and a new approach is mentioned in the evaluation studies.