Meslek mensuplarının genel iş etiği düzeyleri ile meslektaşlarının muhasebe meslek etiğine yönelik tutumlarına ilişkin algıları arasındaki ilişkiler
The relationships between general work ethics levels of accounting professionals and their perceptions of their colleagues' attitudes towards accounting profession ethics
  1. Tez No: 785648
  2. Yazar: EMİNE BOZÇALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SELDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada muhasebe meslek mensuplarının genel iş etiği düzeyleri ile meslektaşlarının muhasebe meslek etiğine yönelik tutumlarına ilişkin algıları arasında anlamlı ilişkiler olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. İki ölçek ve demografik bilgilerden oluşan bir anket formuyla Aksaray SMMM Odasında kayıtlı meslek mensuplarından toplanan veri IBM SPSS 25.0 programı kullanılarak istatistiki analize tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular muhasebe meslek mensuplarının demografik özellikleri ve genel iş etiği düzeyleri ile meslektaşlarının muhasebe meslek etiğine yönelik tutumlarına ilişkin algıları arasında istatistiki açıdan anlamlı ilişkilere işaret etmemektedir. Fakat meslek mensuplarının kendi genel iş etiği düzeylerini yüksek tanımlarken; meslektaşlarının muhasebe meslek etiğine yönelik tutumlarına ilişkin algıları hakkında daha farklı kanaatlere sahip oldukları yönünde bulgular sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether there are significant relationships between occupational work ethics levels of accountants and their perceptions of their colleagues' attitudes towards accounting profession ethics. Data, collected from professionals registered in Aksaray SMMM Chamber by a questionnaire consisting of two scales and demographic information, were analyzed using IBM SPSS 25.0. Findings do not indicate significant relationships between demographic characteristics and occupational work ethics levels of accountants; and their perceptions of their colleagues' attitudes towards professional accounting ethics. However, while accountants define their own occupational work ethics levels as high; it has been found that they have different opinions about their colleagues' attitudes towards professional accounting ethics.