Out-of-plane seismic behavior of brick and pumice concrete infill walls built into the RC frame
Betonarme çerçeve içine örülen tuğla ve bims dolgu duvarların düzlem dışı sismik davranışı
  1. Tez No: 785665
  2. Yazar: SAİME SELİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM CANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Donatısız dolgu duvarlar, mimari ve mühendislik disiplinlerinde tüm dünyada yapılarda yaygın olarak kullanılan yapısal olmayan elemanlardır. Donatısız dolgu duvarların sismik kapasitesi ve tepkisi, birçok sismik olay ve sonrasında bu elemanların önemi fark edile kadar göz ardı edilmiştir. Bu yüzden dolgu duvarların düzlem dışı davranışı, özellikle inşaat mühendisleri için son yıllarda araştırılması yaygın olan bir konu haline gelmiştir. İnşası için farklı dolgu malzemeleri kullanılsa da, geleneksel kil tuğla en çok tercih edilen dolgu malzemesidir. Bununla birlikte, yeni dolgu malzemeleri keşfedilip geliştirildikçe, farklı dolgu malzemeleri için bilgi birikiminin artırılması bir gereklilik haline gelmiştir. Bims beton bloklar son yıllarda kullanılan yaygın dolgu malzemelerinden birisidir. Bu dolgu malzemesi, yüksek ısı yalıtımı, estetik kaygılar ve akustik avantajları nedeniyle seçilmektedir. Ancak bims beton dolgu duvarların özelliklerinden biri olan sismik davranışı literatürde detaylı olarak ele alınmamıştır. Bu bağlamda, bu çalışmada kil tuğla ve bims beton dolgu duvarların düzlem dışı davranışları ve birbirleriyle karşılaştırılması üzerinde durulmuştur. Ek olarak, dolgu duvarlardaki boşlukların varlığı ve farklı boşluk boyutları hem kil tuğla hem bims beton dolgu duvarlar için simüle edilmiş ve düzlem dışı yük altında test edilmiştir. Betonarme yapıların farklı spektral ivmelerine ve kat sayılarına göre hem kil tuğla hem de bims beton dolgu duvarlar için talep ve tasarım kalınlık tahmini çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unreinforced infill walls are widely used non-structural elements in structures worldwide for architectural and engineering disciplines. The seismic capacity and response of unreinforced infill walls have been ignored until realizing the importance of these members during many seismic events and their aftermaths. Thus, the out-of-plane behavior of infill walls has become a topic that has been popular to investigate in the last decades for civil engineers especially. Although different infill materials are used to construct, traditional clay brick is the most preferred infill material. However, as new infill materials are discovered and developed, improving knowledge has become a necessity for different infill materials. Pumice concrete blocks are one of the popular infill materials used in recent years. This infill material is chosen due to its high thermal insulation, aesthetic concerns, and acoustic advantages. However, its seismic behavior, one of the characteristics of the pumice concrete infill walls, has not been discussed in detail in the literature. This study focuses on the out-of-plane behavior of clay brick and pumice concrete infill walls and their comparison. In addition, the presence of openings and different opening sizes were simulated for both clay brick and pumice concrete infill walls and tested under out-of-plane loading. Demand and design thickness estimation for both clay brick and pumice concrete infill walls were investigated for different spectral accelerations and story numbers of reinforced concrete structures.