2012-2022 yılları arasında erken okuryazarlık ile ilgili yapılmış lisansüstü tezlerin incelenmesi
Graduate school of social sciences examination of graduate thesis on early literacy between 2012-2022
- Tez No: 785667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS GÜNİNDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, 2012-2022 yılları arasında Türkiye'de erken okuryazarlık alanında yapılmış lisansüstü tezleri çeşitli başlıklar altında incelemek ve ulusal literatürde ne boyutta olduğunu belirlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada nitel verilere dayalı doküman incelemesi modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) Ulusal Tez Merkezi'nde erken okuryazarlık anahtar sözcüğü kullanılarak tez adında bu kavramın kullanıldığı 44 lisansüstü tez oluşturmaktadır. 44 lisansüstü tezden 33'ü yüksek lisans, 11'i doktora tezidir. YÖK Ulusal Tez Merkez'inde ulaşılan 2012-2022 yılları arasında en fazla lisansüstü tezin 2021 yılında yapıldığı, yine aynı yıllar içinde erken okuryazarlık ile ilgili yapılan lisansüstü tezlerin 15 üniversiteye ait olduğu görülmüştür. Erken okuryazarlık ile ilgili lisansüstü tezlerin büyük çoğunluğunun yüksek lisans düzeyinde yapıldığı ve doktora düzeyindeki tez çalışmalarının daha az olduğu belirlenmiştir. İncelenen tezler eşit frekans sayıları ile en fazla eğitim bilimleri ve sosyal bilimler enstitülerinde ve yine eşit frekans sayıları ile en fazla çocuk gelişimi ve eğitimi ile temel eğitim anabilim dallarında yapılmıştır. İncelenen tezlerde araştırmacıların cinsiyetlerinin çoğunlukla kadın olduğu, çalışılan örneklem dağılımında en çok öğrencilerle çalışıldığı, tezlerde en çok kullanılan araştırma deseninin tarama olduğu ve tezlerde en çok nicel yöntem kullanıldığı tespit edilmiştir. Ele alınan lisansüstü tezlerde veri toplama araçlarının ve araştırma başlıklarının dağılımları incelendiğinde veri toplama aracı olarak en fazla ölçek kullanıldığı, araştırma başlığı olarak da erken okuryazarlık becerilerinin çeşitli değişkenler ile ilişkilerinin incelendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of examining the postgraduate theses in the field of early literacy in Turkey between the years 2012-2022 under various headings and determining the extent of it in the national literature. The document analysis model which is based on qualitative data was used in the study the sample of the research was determined by criterion sampling, which is one of the purposeful sampling methods. The sample of the research consists of 44 postgraduate theses in which this concept is used in the title of the thesis by using the keyword early literacy at the National Dissertation Center of the Council of Higher Education (YÖK). 33 of the 44 postgraduate theses are master's degree and 11 are doctoral dissertations. It has been observed that the most postgraduate theses were completed in 2021 between the years of 2012-2022, which were reached at the Council of higher education National Thesis Center. In addition, it has been observed that the postgraduate theses in the field of early literacy are completed in the same years belonged to 15 universities. It has been determined that the vast majority of postgraduate theses related to early literacy are done at the master's degree level, and there are fewer doctoral-level thesis studies. The theses examined were done at most at the institutes of educational sciences and social sciences with equal frequency numbers also at most at the departments of child development and education and basic education with equal frequency numbers. It has been determined that the gender of the researchers in the examined theses is mostly female. Most of the research sample consists of students. It has been determined that the most used research pattern in theses is scanning. In addition It has been found that quantitative method is used the most in theses. When the distributions of data collection tools and research titles were examined in the graduate theses the matter in hand, it was observed that the scale was used the most as a data collection tool.