A critical analysis of high-rise housing blocks: The case of south-western ankara
Yüksek konut bloklarının eleştirel bir analizi: Güneybatı Ankara örneği
- Tez No: 785668
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Artan nüfus ve gelişen teknoloji ile birlikte dünya çapında yüksek katlı bina sayısı artmaktadır. Karma kullanım, ofis ya da konut işlevine sahip bu yapılar, aynı zamanda sözde gücün ve prestijin simgesi haline gelmişlerdir. Bu yüksek katlı bina trendinde, sosyal ve mimari açıdan derin etkileri olan konutlar önemli bir yere sahiptir. Türkiye'de otel mantığıyla sakinlerine hizmet veren, yüksek güvenlikli, belli bir yüksekliğin üzerindeki lüks yapılar“rezidans/residence”olarak isimlendirilmektedir. Doğası gereği içe dönük ve kentsel çevreden kopuk olarak tasarlanan bu yapılar,“yer”olma özelliği taşıyor mu? Bu soru mimarlık felsefesi açısından incelenmesi gereken bir durum oluşturmaktadır. Yüksek katlı konut yapıları mimari kaygıdan çok ekonomik kaygılarla inşa edildikleri için, tasarım süreçlerinde kent üzerindeki etkileri ve kentle kurulan ilişkiler öncelikli değildir; dolayısıyla tüketim metalarına dönüşmektedirler. Bu yapıların vaat ettiği ayrıcalıklı yaşam toplumsal tabakalaşmayı ve ayrışmayı tetiklemekte; bu nedenle bazı sosyolojik sorunları beraberinde getirmektedir. Ayrıca bu yapılar, büyük ölçekleri ve nüfus yoğunlukları ile kent üzerinde önemli etkilere sahiptir. Ankara, Türkiye'de“rezidans”projelerinin hızla arttığı ve yüksek yapı gelişiminde kendine özgü dinamikleri olan şehirlerden biridir. Bu çalışma, yüksek yapılarda yaşam ve“rezidans”kavramlarını felsefi, sosyolojik ve kentsel özelliklerini kapsayan teorik bir çerçeve ile analiz etmeyi ve Güneybatı Ankara'da bulunan projeleri incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the rising population and developing technology, the number of high-rise buildings is growing worldwide. These buildings, with mixed-use, office, or residential functions, are the symbols of so-called power and prestige at the same time. In this trend of high-rise buildings, residential ones are significant with their profound social and architectural impacts. In Turkey, high-security luxury buildings above a certain height that serve their residents with the logic of a hotel are called“residence/rezidans.”Do these residences, designed to be introverted and disconnected by nature, meet the conditions of being a“place”? This question presents a situation that needs to be examined in terms of the philosophy of architecture. Since high-rise residential buildings are built with economic concerns rather than architectural ones, their effects on the city and their relations with the city are not the priority in their design; hence, they turn into commodities of consumption. The privileged life these residences promise triggers social stratification and segregation; thus, some sociological problems arise. Also, these buildings significantly impact the city with their large scale and population density. Ankara is one of the cities in Turkey where these“residences”are increasing rapidly and has its distinctive dynamics in developing high-rise buildings. This study aims to theoretically analyze the concepts of life in high-rise buildings and“residences”with their philosophical, sociological, and urban characteristics and examine some of the residences in South-Western Ankara with this theoretical framework.