Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk kliniğineH1N1 pandemik influenza öntanısıyla yatırılan hastaların klinik ve laboratuar bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and laboratory findings of the patients prediagnosed as H1N1 pandemic influenza in Haydarpasa Numune Education and Research Hospital pediatry clinic
  1. Tez No: 785699
  2. Yazar: MEHMET TAHA KÖKBIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMAY GÜRBÜZ (ÖZKOZACI)
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş: Pandemik A(H1N1) 2009 (swine flu) insanlarda hastalık yapan yeni bir influenza virüsüdür. 11 Haziran 2009 tarihinde de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni H1N1 influnza virüsüne bağlı pandeminin başladığını ilan etmiştir. Bu çalışmada, pandemik H1N1 influenza nedeniyle hastanemizde yatarak tedavi gören hastaların klinik özelliklerini ve laboratuar bulgularını değerlendirerek bu pandemi konusunda literatüre katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Hastalar ve metod: Hastanemize pandemik influenza nedeniyle 6 Kasım 2009 ile 1 Ocak 2010 tarihleri arasında 80 hasta yatırılmıştır. Bu hastalardan RT-PCR yöntemiyle influenza A H1N1 virüsü gösterilmek üzere numuneler alınmıştır. Tüm hastalardan hemoglobin, hematokrit, lökosit, trombosit, CRP, ALT, AST, BUN ve kreatinin değerleri elde edildi. Hastaların başvuru sırasında semptom ve bulguları kaydedildi. Bütün hastalara antiviral tedavi ve antibiyoterapi başlandı. Bulgular: 80 hastaya klinik kriterlere göre pandemik influenza öntanısı kondu. Bu hastalardan 22'sinde influenza A (H1N1) pozitif saptandı. Çalışmaya alınan hastalarımızın 38'i kız(%47,5), 42'si erkek(%52,5) olup yaş ortalamaları 5,23'tü. Tüm hastalarda 38 derecenin üzerinde ateş(aksiller) saptanmıştır. Hastalarda yüksek ateş dışında en sık bulunan semptom öksürüktür 53(%66,25). Hastalarda en sık bulunan iki bulgu sırasıyla pnömoni 41(%51,25) ve farenjittir 39(%48,75). Hastaların laboratuar bulguları arasında istatiksel anlamlı farklılık bulunmamıştır. Hastalar arasında kronik hastalık varlığı virüs negatif grupta virüs pozitif gruba göre istatiksel olarak yüksek derecede anlamlı bulunmuştur. 8 hasta yoğun bakıma alınmış, bu hastalardan 1 tanesi yoğun bakım takipinin ardından kaybedilmiştir. Hastanede yada yoğun bakımda kalış süreleri açısından her iki grupta farklılık saptanmamıştır. Sonuç: H1N1 enfeksiyonu şüphesiyle yatırdığımız hastalarda H1N1 pozitif olan hastalarla negatif olan hastalar arasında klinik semptomlar ve hemogram ve biyokimyasal testler arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. H1N1 A virüs negatif olan hastalarda kronik hastalık varlığı açısından H1N1 A virüs pozitif olan hastalara göre anlamlı farklılık saptanmıştır. Bu fark, kronik hastalık varlığının hastaneye yatış açısından yüksek risk oluşturduğunu göstermektedir. Ailelerin hastaneye erken başvurmaları ve H1N1 şüphesiyle yatan tüm hastalara hemen antiviral tedavi başlanmasıyla morbidite ve mortalite oranımız düşük olmuştur. Çalışmamızda 2 ay gibi kısa bir sürede yatan hastalar dahil edildiği için, vaka sayısı daha sınırlı kalmıştır. Daha uzun süreyi kapsayacak çalışmaların yapılması gerekmektedir. Çalışmamızın bu yüzyılın ilk pandemisinin sonuçlarının daha iyi anlaşılmasına ışık tutmasını ummaktayız.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pandemic A(H1N1) 2009 (swine flu) is a new influenza virus causing disease in humans. On 11 June 2009, the World Health Organization (WHO) announced the start of the new H1N1 influenza pandemic. In this study, we aim to make contribution to literature by evaluating clinical characteristics and laboratory findings of the patients hospitalized in our hospital due to pandemic H1N1 influenza. Patients and method: 80 patients were hospitalized in our hospital due to pandemic influenza between 6 November 2009 and 1 January 2010. Samples were taken to demonstrate influenza A H1N1 virus by RT-PCR method from these patients. Hemoglobin, hematocrit, leukocytes, platelets, CRP, ALT, AST, BUN and creatinine values were obtained from all patients. The symptoms and findings of the patients were recorded at the time of admission. Antiviral treatment and antibiotic therapy were started for all patients. Results: 80 patients were prediagnosed with pandemic influenza according to clinical criteria. Influenza A (H1N1) was positive in 22 of these patients. There were 38 girls (47.5%), 42 boys (52.5%), and their mean age was 5.23. In all patients, fever above 38 degree celcius (axillary) was detected. Most common symptom found in patients after high fever was cough 53 (66.25%). The two most common findings in patients were pneumonia 41 (51.25%) and pharyngitis 39 (48.75%) respectively. Among the laboratory findings of the patients no statistically significant difference was found. Presence of chronic disease was found to be statistically significantly higher in the virus negative group compared to the virus-positive group. 8 patients were taken to the intensive care unit, 1 of these patients died. No difference was detected between the two groups in terms of the length of stay in the hospital or intensive care unit. Conclusion: Among the patients hospitalized with suspicion of H1N1 infection, there was no significant difference in clinical symptoms and laboratory tests between the H1N1 positive patients and negative patients. There was a significant difference in the presence of chronical disease in H1N1 A virus negative patients compared to patients with H1N1 A virus positive. This difference indicates that the presence of chronic disease has a high risk for hospitalization. Our morbidity and mortality rate has been low due to early admission of families to the hospital and initiation of antiviral treatment immediately in all hospitalized patients with suspicion of H1N1 influenza. Since patients hospitalized in a short period of 2 months were included in our study, the number of cases remained limited. Conducting studies that will cover longer periods of time required. We hope our study shed light on understanding the results of the first pandemic of this century better.