Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk kliniğine akut diyare tanısıyla başvuran 5 yaş altı çocuklarda rotavirus antijeni pozitif saptananların; demografik özellikleri, hastane yatış ve aşılanma durumları
The demografic characteristics, hospitalitation and vaccine status of children with rotavirus diarrhea under 5 years of age:A Hospital based surveillance at Haydarpaşa Numune Education and Research Hospital
- Tez No: 517072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMAY GÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada rotavirus enteriti nedeniyle hastaneye yatan hastaların demografik özelliklerinin araştırılmasını, enfeksiyonun yol açtığı elektrolit dengesizlikleri ve bunların yatış süresi üzerine etkisini, hastaların aşılanma durumları ve aşının hastalık prognozu üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçladık. Altı aylık çalışma süresince hastanemize akut ishalle başvuran, hastaneye yatış gerektiren kliniği olan 194 hasta retrospektif olarak inceledik. Gereç ve Yöntemler: Bu araştırma için ilk olarak 15.02.2018 tarihinde Sağlık Bilimler Üniversitesi Tıpta Uzmanlık ve Eğitim Kurumu'na başvuruldu. Tez konusunun uygun bulunması ile Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu'ndan onay alındı. Bunu izleyen süreçte Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği'ne akut diyare ile başvuran rotavirus enteriti tanısı ile servise yatırılan 194 olgu çalışmaya alındı. Elde edilen veriler retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan hastalar demografik özellikleri, laboratuar değerleri, aşılanma durumları açısından incelendi. İstatiksel analiz SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket program ile yapıldı. Bulgular : Çalışmaya dahil edilen 194 hastanın 115'i (% 59,3) erkek, 79'u (% 40,7) kız hastalardan oluşmakta idi. Tüm rotavirus enteriti nedeni ile yatan hastaların yaş ortalaması 24,36±16,37 ay olarak saptandı. Rotavirus enteriti ile hastane yatışı en çok şubat ayında görülürken en az ekim ayında görülmüştür. Çocukların hastanede yatış süreleri 1 ile 10 gün arasında değişmekte olup, ortalama 3,08±1,94 gün ve medyan 3 gündür. Anne sütü alım süresi 6 aydan az olan çocukların yatış süreleri, 6 ay ve daha fazla süre anne sütü alanlardan daha uzundur. Hastaların %17,0'sine (n=33) rotavirus aşısı yapılmıştır. Aşılanmayan çocukların hastanede yatış süreleri, aşılanan çocuklardan daha uzundur (p=0,003; p olan çocukların hastanede yatış süreleri, diğer kan grubu olan çocuklardan daha uzundur. Hastaların %9,3'ünde (n=18) gaitada lökosit mevcuttur.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Gastroenteritis is a major cause of mortality and morbidity in developed and developing countries.The aim is to reduce the risk of disease protection, disease morbidity and mortality by evaluating the demographic characteristics and vaccination status of patients under 5 years of rotavirus antigens positive acute gastroenteritis. The aim of the contribution of the Rotavirus vaccine to the national data is influenced by the effectiveness of the vaccine to the routine vaccine program. Matherial and Methods : This research was first applied on 15.02.2018 at the Medical Sciences University Medical and Training Institution. Approval of the thesis subject was approved by the Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Ethics Committee. In this process, 194 patients who were admitted to the Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Children's Clinic with a diagnosis of rotavirus enteritis were included in the study. The obtained data were retrospectively evaluated. Patients studied were evaluated in terms of demographic characteristics, laboratory values and vaccination conditions. Statistical analysis was performed with the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) package Conclusions : Of the 194 patients included in the study, 115 (59,3%) were male and 79 (40,7%) were female patients. The mean age of all patients with rotavirus enteritis was 24,36 ± 16,37 months. Hospital admission with rotavirus enteritis was most commonly seen on the february but lasted at least in October. The hospitalization time of children ranged from 1 to 10 days, with a mean of 3,08 ± 1,94 days and a median of 3 days. The duration of breastfeeding for children younger than 6 months is longer than for breastfeeding for 6 months or more. 17,0% (n = 33) rotavirus vaccines were performed.