Appropriation as an urban practice: A critical reading of don quixote social center of İstanbul, in 2013 and since then
Kentsel bir pratik olarak uygunlaştırma: 2013'ten günümüze İstanbul don kişot sosyal merkezinin eleştirel bir okuması
  1. Tez No: 785708
  2. Yazar: FATMA FULYA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzün kapitalist kentsel gerçekliği, kılık değiştirmiş biçimleriyle, yaşam kalıplarımız ne kadar farklı olursa olsun, her zaman baskıcı güçlerini yaşamlarımızla bütünleştirmenin belirli yollarını buluyor. Farklı ideolojilerin tüm bu mekanizmalarının yanı sıra, direniş biçimi de çok yönlü olabilir, toplumsal grupları bir araya getirebilir ve ortak değerleri, inançları ve ihtiyaçları paylaşabilir. Bu bağlamda, tek amacı adil ve hakkaniyete uygun alternatif yaşam biçimlerinin olanaklarını araştırmak olan bu çalışma, belirli bir kentsel alanı, mekân ile/içinde/mekan için çekişmeli bir direniş alanı olarak sorgulamaktadır. Bu nedenle, standart dışı pratiklerle alternatif barınma biçimleri üretmek olan 'mekan yoluyla direniş' kavramını irdelemeyi amaçlamaktadır. Söz konusu kuramsal yaklaşımdan hareketle, başka bir deyişle, bu araştırmanın ana motivasyonu, bir taban hareketi olarak sahiplenme ve işgal yoluyla kentsel bağlamda olası direniş potansiyellerini araştırmaktır. Bu bağlamda, Gezi Parkı direnişi sırasında ve sonrasında yaygın olarak kullanılan ve Türkiye'de kendi açısından ilk örnek olan Don Kişot Sosyal Merkezi, uygunlaştırmanın anlam, fonksiyon ve sahiplenme üçlü yapılanması üzerinden incelenecektir. Türkiye'nin sosyal ve politik bağlamlarına katkısı ve sosyal ağların olası kentsel sosyal hareketler için üretici kapasitesi de incelenecektir. İkinci olarak, Don Kişot Sosyal Merkezi üzerinden,kentsel bağlamda olası toplumsal dayanışma potansiyellerinin söz konusu deneyimlerini daha iyi anlamak söz konusu olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today's capitalist urban reality, in its disguised forms, always finds particular ways of integrating its oppressive powers to our lives, no matter how our life patterns differentiate. As well as all these mechanisms of diverse ideologies, the form of resistance could also take multi shapes, making social groups come together and share their common values, beliefs, and needs. In this context, this study with a sole purpose of searching for the possibilities of just and fair alternative life patterns, questions a specific urban realm as a contested locus of resistance in/through/for space. Therefore, it seeks to investigate the notion of“resistance through space”which is to generate alternative ways of dwelling with non-standard practices. Based on the said theoretical approach, in other words, the main motivation of this research is to search for possible potentials of resistance in an urban context by appropriation and squatting as a grass-root movement. In this regard, the Don Quixote Social Center, which was the first example in its own terms in Turkey, commonly used and utilized during and after the Gezi Parkı uprisings, will be investigated through those of tripartite structures of appropriation and squatting. Its contribution to Turkey's social and political contexts as well as its generative capacities of social networks for possible urban social movements will also be studied. In pursuit of the above objectives, first, the dynamics of Gezi Parkı movement and its successive urban initiatives will be examined in respect to its socio-spatial history. Secondly, the Don Quixote Social Center will be in question to further understand the said experiences of possible potentials of social solidarity in an urban context.