Şanlıurfa koşullarında ara ürün olarak farklı hasat zamanlarında yaygın fiğ (Vicia sativa L.), Macar fiği (Vicia pannonica crantz.) ve yem bezelyesi (Pisum sativum L.)'nde tarımsal karakterlerin belirlenmesi
Determination of agricultural characteristics in variantharvest (Vicia sativa L.), Hungary fee (Vicia pannonica crantz.) and feed pea (Pisum sativum L.)
  1. Tez No: 633222
  2. Yazar: HAKAN TANKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR MUSTAFA OKANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Araştırma, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Eyyübiye kampüsü uygulama alanında 2018 yılının Ekim ayının ikinci haftasında tesadüf bloklarının bölünmüş parseller deneme desenine göre düzenlenip, 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede ana parselleri farklı baklagil türleri Yaygın fiğ (Selçuk 99), Macar fiğ (Tarm Beyazı) , Yem Bezelyesi (Gölyazı) çeşitleri alt parselleri ise 3 farklı hasat zamanı (%50 çiçeklenme dönemi, alt baklaların oluşum dönemi, alt baklaların dolum dönemi) oluşturmuştur. Çalışmada; ana sap uzunluğu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ADF oranının etkisi istatistiki olarak önemli olmakla birlikte NDF oranında ise önemsiz bulunmuştur. Araştırmamda elde edilen sonuçlara göre; en yüksek bitki boyu değeri 221.17 cm ile yem bezelyesinin alt bakla oluşumu döneminden. yeşil ot veriminde en yüksek değere 2462.78 kg/da ile %50 çiçeklenme döneminde, kuru ot veriminde en yüksek değere 546.12 kg/da olarak alt bakla dolum döneminde, ham protein oranı karakterinde en yüksek oranın %27.34 ile %50 çiçeklenme döneminde, ADF oranında en yüksek değere %39.94 ile yem bezelyesinde %50 çiçeklenme döneminde ve NDF oranında rakamsal olarak en yüksek değere ise %41.82 ile macar fiğinde alt bakla oluşumu döneminde elde edilmiştir. Bölgenin koşulları göz önüne alınıp ortaya konulan sonuçlar bir bütün halinde değerlendirildiğinde, yem bezelyesi türüne ait Gölyazı çeşidi, alt baklaların dolum döneminde hasat edilmesiyle yüksek verim ve kaliteli ot alınabileceği bir seçenek olacaktır
Özet (Çeviri)
In the field of application of Harran University Faculty of Agriculture Eyyubiye campus, the research was organized according to the trial pattern of split blocks of coincidence blocks in the second week of October 2018 and 3 repetitions. The main parcels in the experiment are different legume species (Common vetch (Selçuk 99), Hungarian vetch (Tarm White), Feed Pea (Gölyazı) varieties, 3 different harvest time (50% flowering period, the formation period of the lower beans, filling period of the lower beans) formed. Study; Although the effect of natural plant height, green grass yield, hay yield, crude protein ratio, ADF ratio was statistically significant and NDF ratio was found insignificant. According to the results obtained in my research; from the period of lower bean formation of the feed pea with the highest plant height value 221.17 cm. The highest value in green grass yield is 2462.78 kg / da at 50% flowering period, the highest value in dry grass yield is 546.12 kg / da in the lower bean filling period, the highest rate of crude protein character is 27.34% at 50% flowering period, ADF rate is the highest the highest value was obtained at the time of flowering in pea peas with 39.94% and numerically the highest value in NDF rate, and the formation of lower pods in the Hungarian vetch with 41.82%. Considering the conditions of the region and evaluating the results as a whole, the Gölyazı variety belonging to the feed pea type will be an option where high yields and quality herbs can be obtained by harvesting the lower beans during the filling period