Acil servise ciddi hiponatremi ile başvuran hastaların analizi
Analysis of patients admitted to the emergency department with severe hyponatremia
- Tez No: 785727
- Danışmanlar: UZMAN SELEN ACEHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Hiponatremi acil servislerde en sık karşılaşılan elektrolit bozukluklarından biridir. Çalışmamızda acil serviste serum Na değeri 125 mEq/L ve altında tespit edilen hastaların demografik ve klinik özellikleri, başvuru şikâyetleri, kullandıkları ilaçlar ve laboratuvar parametreleri analiz edildi. Bu analizler sonucunda ciddi hiponatremisi olan hastalarda mortaliteyi öngören faktörlerin saptanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Eylül 2021 ve Eylül 2022 tarihleri aralığında, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran ve serum sodyum seviyesi 125 mEq/L ve altında tespit edilen 18 yaş üzeri hastalar dâhil edildi. Çalışmaya dâhil edilen hastaların demografik ve klinik özellikleri, başvuur şikâyetleri, kullandıkları ilaçlar, charlson comorbidity indexleri (CCI), laboratuvar parametreleri ve sonlanımları veri formuna kaydedildi. Ciddi hiponatremi düzeyleri ile tüm veriler istatiksel olarak analiz edildi ve hastaların klinik seyir, hastane yatış süreleri ve sonlanımları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya serum Na seviyesi 125 mEq/L ve altında tespit edilen 399 hasta dâhil edildi. Hastaların otuz günlük mortaliteleri incelendiğinde; % 78,4'nün yaşadığı, %21,6'sının ise öldüğü tespit edildi. Hastaların %55,6'sı kadın idi. Hastalarda en sık saptanan komorbidite hipertansiyon idi. Hastaların ortalama Charlon Komorbidite İndexi (CCI) 4,4±2,6 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Hyponatremia is one of the most common electrolyte disturbances in emergency departments. In our study, demographic and clinical characteristics, complaints at presentation, drugs used, and laboratory parameters of patients with serum Na levels of 125 mEq/L and below in the emergency department were analyzed. As a result of these analyzes, it was aimed to determine the factors predicting mortality in patients with severe hyponatremia. Materials and Methods: Patients over the age of 18 who applied to Adana City Training and Research Hospital emergency department between September 2021 and September 2022 and whose serum sodium level was found to be 125 mEq/L and below were included in the study. Demographic and clinical characteristics, admission complaints, medications, charlson comorbidity indexes (CCI), laboratory parameters and outcomes of the patients included in the study were recorded in the data form. Severe hyponatremia levels and all data were statistically analyzed and the clinical course, length of hospital stay and outcome of the patients were compared. Results: The study included 399 patients with serum Na levels of 125 mEq/L and below. When the thirty-day mortality of the patients was examined; It was determined that 78.4% survived and 21.6% died. 55.6% of patients were female. Hypertension was the most common comorbidity detected in the patients. The mean Charlon Comorbidity Index (CCI) of the patients was 4.4±2.6.