Hemşirelik öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınma tutumları ve iklim değişikliğine yönelik bilgi düzeyleri
Nursing students' attitudes towards sustainable development and knowledge of climate change
  1. Tez No: 785734
  2. Yazar: DİDEM TAHKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ÖZTÜRK HANEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, lisans eğitimi alan hemşirelik öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumları ile iklim değişikliği hakkındaki bilgi düzeylerini belirlemektir. Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı türdeki araştırmanın örneklemini Öğrenci Hemşireler Derneğine kayıtlı 481 gönüllü öğrenci oluşturmuştur. Veriler Tanıtıcı Soru Formu, Sürdürülebilir Kalkınmaya Yönelik Tutum Ölçeği (SKYTÖ) ve İklim Değişikliği Bilgi Testi (İDBT) ile elde edilmiştir. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Öğrencilerin yaş ortalaması 21.20 ± 2.12 ve %70.1'i (n=337) kız idi. Katılımcıların %76.9'u (n=370) hemşirelik eğitim programında sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği konularında yeterli eğitim almadıklarını belirtmiştir. Öğrencilerin SKYTÖ toplam puan ortalaması 82.61±12.69, İDBT puan ortalaması 6.47±1.44 olarak belirlenmiştir. Katılımcıların güncel (5.25±1.02) bilgi puanlarının teorik bilgiye (1.22±1.00) göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine undergraduate nursing students'attitudes towards sustainable development and knowledge of climate change. The sample of the descriptive, cross-sectional and correlational study consisted of 481 volunteer students registered with the Student Nurses Association. Data were collected with Descriptive Questionnaire, Attitudes Toward Sustainable Development Scale (ATSDS) and Climate Change Knowledge Test (CCKT). Descriptive statistics, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and Pearson correlation analysis were used in data analysis. The mean age of the students was 21.20 ± 2.12 and 70.1% (n=337) were girls. 76.9% (n=370) of the participants stated that they did not receive adequate training on sustainability and climate change in the nursing education program. The students' total ATSDS score average was determined as 82.61±12.69, and the average of CCKT score was determined as 6.47±1.44. It was determined that the current (5.25±1.02) knowledge scores of the participants were higher than the theoretical knowledge (1.22±1.00).