Sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin sürdürülebilir beslenme bilgi düzeyleri ile besin satın alma davranışları arasındaki ilişki
The relationship between sustainable nutrition knowledge levels and food purchasing behaviors of faculty of health sciences students
  1. Tez No: 919573
  2. Yazar: GONCAGÜL ULCAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ANIL ERBAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin sürdürülebilir beslenme bilgi düzeyleri ile besin satın alma davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma Kasım- Aralık 2024 tarihleri arasında Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmekte olan 199 (%83,2) kadın ve 40 (%16,7) erkek olmak üzere toplam 239 gönüllü öğrenciye uygulanmıştır. Bu sayının (katılımcıların) 97'si (%40,6) Beslenme ve Diyetetik, 82'si (%34,3) Hemşirelik ve 60'ı (%25,1) ise Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü öğrencilerinden oluşmaktadır. Anket formu ile öğrencilerin genel bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve sürdürülebilir beslenmeye ilişkin bilgi düzeyleri belirlenmiştir. Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik Davranış Ölçeği (SBYDÖ) ve Besin Satın Alma Davranışları Ölçeği (BSADÖ) uygulanmıştır. Öğrencilerin yaş ortalaması 21,3±1,7'yıldır.Öğrencilerin %51,6'sının sürdürülebilir beslenme kavramını daha önceden duyduğunu beyan etmiştir. Sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranış ölçeği puanları, erkeklerin ölçek toplam puanı 82,9±20,6, kadınların ise 95,6±18,6 olarak daha yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the level of knowledge on sustainable nutrition and food purchasing behaviors of students at the Faculty of Health Sciences, Hasan Kalyoncu University. The research was conducted with a total of 239 voluntary students, including 199 (83.2%) females and 40 (16.7%) males, who were studying at the Faculty of Health Sciences, Hasan Kalyoncu University, between November and December 2024. This number of participants consists of 97 (40.6%) students from the Department of Nutrition and Dietetics, 82 (34.3%) students from the Department of Nursing, and 60 (25.1%) students from the Department of Physiotherapy and Rehabilitation. The questionnaire was used to determine the students' general information, dietary habits, and their level of knowledge regarding sustainable nutrition. The Sustainable Nutrition Behavior Scale (SNBS) and the Food Purchasing Behavior Scale (FPBS) were applied. The mean age of the students is 21.3 ± 1.7 years. It was determined that 51.6% of the students had previously heard of the concept of sustainable nutrition. The scores on the Sustainable Eating Behavior Scale were higher for females (95.6 ± 18.6) compared to males (82.9 ± 20.6), with a statistically significant difference (p0.05).