Education of asylum-seeking/refugee children in mainstream schools in Turtcey: Teacher perceptions and experience
Türkiye'de devlet okullarında sığınmacı/mülteci çocukların eğitimi: Öğretmen algı ve deneyimleri
  1. Tez No: 785760
  2. Yazar: AYŞENUR ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: London School of Economics and Political Science
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Araştırmanın amacı, ana-akım öğretmenlerin Türkiye'deki devlet okullarında Avrupalı olmayan sığınmacı öğrencilerle ilgili algılarını ve deneyimlerini, ilgili eğitim politikalarına dair yorumlarını ve sığınmacı öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap vermede kendilerini nasıl konumlandırdıklarını anlamaktır. Bulguların analizi, öğretmenlerin öğrencilerinin etnik ve dilsel arka planları ile sığınmacı deneyimleri hakkında çok az bilgi ve farkındalığa sahip olduklarını ortaya koymuştur. Öğretmenler dili, yüksek yeteneklere sahip çocuklar için bir“engel”olarak tanımlamışlardır ve öğrencilerin uygun şekilde dâhil olmalarını sağlamak için bir tür öncül ayırım yahut sürekli ayrı eğitimi tercih etmişlerdir. Son olarak, öğretmenler tarafından hissedilen yetersizlik çocukların sınıf içi ihtiyaçlarına kayıtsız kalan bir tutuma evrilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim ofthe study was to fınd out mainstream teachers' perceptions of and experiences with non-European refugee students in public schools in Turkey, the interpretations of relative educational policies and how they position themselves in responding to the needs of refugee students. The analysis of the fındings suggested that teachers had little knowledge and awareness in regards to their studcnts' ethnic and linguistic backgrounds, and their refugee experiences. Teachers identified language asa 'barrier' to children with high capabilities and favored some kind of initial or constant seperation to properly include. Finally, teachers' felt inefficacy progressed towards indifference to children's nccds within classrooms.