Diyabetik ratlarda furanın testisler üzerine toksik etkisi ve likopenin koruyucu rolü
Toxicity of furan on testis in diabetic rats and protective role of lycopene
  1. Tez No: 413225
  2. Yazar: ÖZLEM KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK PANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Furan (C4H4O) ısı kaynaklı gıda kirleticisidir ve sanayide kimyasal bir ajan olarak kullanılır. Likopen bitkiler ve domateste bulunan doğal bir bileşendir. Bu çalışmanın amacı, diyabetik ratlarda testisler üzerindeki furan toksisitesi ve likopenin koruyucu etkisini araştırmaktır. Sıçanlarda 55 mg/kg streptozotosin (STZ) ile diyabet oluşturulduktan sonra kan örnekleri alındı ve glikoz düzeyleri ölçüldü. Wistar-Albino cinsi erkek sıçanlar kullanılarak 5 grup oluşturuldu: Grup 1'e (kontrol grubu), 1 ml/kg mısır yağı verildi. Grup 2'ye (diyabetik kontrol grubu), 55 mg/kg STZ ve 1 ml/kg mısır yağı verildi. Grup 3'e (diyabetik furan grubu), 55 mg/kg STZ ve 40 mg/kg furan verildi. Grup 4'e (diyabetik likopen grubu), 55 mg/kg STZ ve 4 mg/kg likopen verildi. Grup 5'e (diyabetik furan+likopen grubu), 55 mg/kg STZ, 40 mg/kg furan ve 4 mg/kg likopen verildi. 28 günlük periyodun sonunda testisler tüm gruplarda çıkarıldı. Testiküler doku örneklerinde malondialdehit (MDA) düzeyleri ve superoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon redüktaz (GST) enzim aktiviteleri çalışıldı. Serum FSH, LH ve testosteron düzeyleri ölçüldü. Işık mikroskobu bulgularına göre histopatolojik değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Furan (C4H4O) is a heat-induced food contaminant and utilized as a chemical agent in industry. Lycopene is a natural substance produced by plants and tomato. The aim of this study was to investigate the furan toxicity on testes and the protective effect of lycopene in diabetic rats. Diabetes was generated with 55 mg/kg single dose streptozotocin (STZ). 2 days after injection, blood samples were taken glucose levels were measured. Male Wistar–Albino rats were utilized to form five groups: Group 1 (control group), 1 ml/kg corn oil was given. Group 2 (diabetic control group), 55 mg/kg STZ and 1 ml/kg corn oil were administered. Group 3 (diabetic furan group), 55 mg/kg STZ and 40 mg/kg furan were given. Group 4 (diabetic lycopene group), 55 mg/kg STZ and 4 mg/kg lycopene were given. Group 5 (diabetic furan + lycopene group), 55 mg/kg STZ, 40 mg/kg furan and 4 mg/kg lycopene were administered. At the end of 28 days' period, testes were extirpated in all groups. In testicular tissue samples, malondialdehyde (MDA) levels and enzymatic activities of superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) and reducted glutathione (GST) were studied. Serum FSH, LH and testosterone levels were measured. Histopathologic examination was performed by light microscopic findings.