Pirol ve furanın elektrokimyasal polimerleşmesi bazı ikili polimerlerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Electrochemical polymerization of pyrrole and furan, synthesis of same binary polymers and investigation of their properties
- Tez No: 93608
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AKSOY, PROF. DR. MUZAFFER TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
PİROLVEFURANIN ELEKTROKİMYASAL POLİMERLEŞMESİ, BAZI İKİLİ POLİMERLERİNİN SENTEZİ VE ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Betül AL-TAWEEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2000 ÖZET Bu çalışmada pirol ve furanın sulu (HCI, HBr, HI) ve susuz ortamda (asetonitril), iki farklı destek elektrolit (LiCI04.3H20, TEATFB) ile elektrokimyasal yöntemle homopolimer ve ikili polimerleri sentezlendi. Sentezlenen örneklerin dört nokta iletkenlik ölçme metodu ile iletkenlikleri ölçüldü ve iletkenliklerinin genellikle yüksek olduğu gözlendi. Dönüşümlü Voltametri (CV) tekniği kullanılarak homopolimerler ve ikili polimerlerin elektrokimyasal özellikleri araştırıldı. Gouy terazisi ile yapılan magnetik ölçümlerden bütün homopolimerleri ve ikili polimerleri bipolaron yapıda iletkenlik mekanizmasına sahip oldukları bulundu. FTIR spekturumlarindan polimerleşmeyi ve bilayer kopolimer, kompozit ya destekleyen bantlar olduğu görüldü. Elektron mikroskobu (SEM) analizleri ile polimerlerin yüzey yapıları aydınlatıldı ve TGA sonuçları ile ikili polimerlerin kompozit, kopolimer veya bilayer oldukları sonucuna varıldı. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa adeti Tez Yöneticisi 405 Pirol, furan, iletken polimer, kompozit 158 Prof Dr. Serpil Aksoy, Prof. Dr. Muzaffer Talu
Özet (Çeviri)
ELECTROCHEMICAL POLYMERİZATION OF PYRROLE AND FURAN, SYNTHESIS OF SOME BINARY POLYMERS AND INVESTIGATION OF THEIR PROPERTIES ( M. Sc. Thesis) Betül AL-TAWEEL GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 2000 ABSTRACT In this study, homopolymers and binary polymers of pyrrole and furan were synthesized using two different supporting electrolytes ( LİCIO4.3H2O, TEATFB) in aqueous (HCI,HBr,HI) and nonaqueous (acetonitrile) medium. The conductivities of the samples were measured by four probe method and generally high conductivities were obtained. The electrochemical properties of homopolymers and binary polymers were investigated by cyclic voltametry (CV). From the Gouy balance magnetic measurements, it was found that all homopolymers and binary polymers were of bipolaron conducting mechanism. It was seen that the supporting bands were present for the polymerization and bilayer, copolymer, composite structure in FTIR spectra. Thermal analyses results indicated the high thermal stability of conducting polymers. Surface analyses of polymers were carried out by Scanning Electron Microscopy(SEM). By taking the surface analyses and TGA results of the samples into accound, it was concluted that binary polymers are copolymer, composite or bilayer. Science Code Key Words Number of Pages Supervisors 405 Pyrrole, furan, conducting polymer, composite 158 Prof. Dr. Serpil Aksoy, Prof. Dr. Muzaffer Talu