Pamukkale Üniversitesi sağlık çalışanlarında COVID-19 aşı reddi ve tereddüdü nedenleri
Causes of COVID-19 vaccine rejection and hesitation in Pamukkale University health workers
  1. Tez No: 785818
  2. Yazar: BURAK ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÖZŞAHİN, PROF. DR. TAMER EDİRNE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çevre sağlığı hizmetleri ile birlikte aşılar; morbidite ve mortaliteyi sınırlamada en etkin ve en güvenli koruyucu sağlık hizmetlerinden birisidir. Aşıların çalışmalarla kanıtlanmış ve gözlemlenebilen tüm faydalarına rağmen insanlar, aşılamaya karşı olumsuz tutum ve davranışlar sergileyebilmektedirler. Aşı reddi ve tereddüdü toplum sağlığını riske atan en büyük sağlık tehditlerinden birisidir. Bu çalışmanın amacı Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanlarının COVID-19 aşı reddi/tereddüdü sebeplerini saptamak ve COVID-19 ile ilgili algılarını değerlendirmektir. Çalışmamız kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir. Evreni 01.07.2021 ile 01.07.2022 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan, COVID-19 aşı hakkı olan ve COVID-19 aşısı olmamış sağlık çalışanlarından (201 kişi) oluşmaktadır. Veriler; Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışmakta olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllülerden (162 kişi) sözel onam alındıktan sonra yüz yüze anket ile toplanmıştır. Araştırma grubunun en sık COVID-19 aşısı yaptırmama nedenleri; aşının yan etkilerinden korkma (%66,0) ve aşı içeriğine güvenmeme (%59,3) olarak belirlenmiştir. Eğitim düzeyi yüksek olanların eğitim düzeyi düşük olanlara göre COVID-19 ile ilgili komplo inancı daha düşüktür. Eğitim düzeyi düşük olanların eğitim düzeyi daha yüksek olanlara göre COVİD-19 tehlikelilik algısı ve COVID-19 bulaştırıcılık algısı daha düşüktür. Geliri giderinden daha az olanlar geliri giderine eşit ve geliri giderinden fazla olanlara göre, Sağlık bakanlığının önerdiği diğer aşılara da karşıt olanlar olmayanlara göre daha yüksek oranda dini yönden uygun görmediği için COVID-19 aşısı yaptırmamıştır. Aşılama enfeksiyon hastalıklarından korunmanın yanı sıra sonuç olarak oluşan ciddi sakatlıkların ve ölümlerin azaltılmasında en etkili yöntemdir. Aşı reddi veya tereddüdü özellikle son yıllarda giderek büyüyen ciddi bir sorundur ve aşı çalışmalarının ilerleyişinin önündeki en ciddi engellerden birisidir. Sağlıkla ilgili merkezlerde, okullarda, geleneksel ve sosyal medyalarda bu konu ile doğru yönlendirmeler ve eğitimler verilerek bilgi düzeyinin arttırılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Vaccines together with environmental health services; It is one of the most effective and safest preventive health services in limiting morbidity and mortality. Despite all the proven and observable benefits of vaccines, people may exhibit negative attitudes and behaviors towards vaccination. Vaccine refusal and hesitancy are one of the biggest health threats that put public health at risk. The aim of this study is to determine the reasons for COVID-19 vaccine refusal/hesitation and to evaluate the perceptions of healthcare professionals working at Pamukkale University Medical Faculty Hospital about COVID-19. Our study is a cross-sectional and descriptive and its population consists of healthcare professionals (201 people) who worked at Pamukkale University Medical Faculty Hospital between 01.07.2021 and 01.07.2022, who were entitled to COVID-19 vaccine and were not vaccinated against COVID-19. Data was collected by face-to-face questionnaire after obtaining verbal consent from volunteers (162 people) working at Pamukkale University Medical Faculty Hospital and who agreed to participate in the study. The most common reasons why the research group did not receive the COVID-19 vaccine; fear of side effects (66.0%) and distrust of vaccine content (59.3%). Those with higher education levels have lower conspiracy beliefs about COVID-19 than those with lower education levels. Those with lower education levels have a lower perception of COVID-19 dangerousness and perception of COVID-19 contagion than those with higher education levels. Those whose income is less than their expenses compared to those whose income is equal to their expenses and whose income is more than their expenses, and those who are against other vaccines recommended by the Ministry of Health, have not had the COVID-19 vaccine because they do not find it appropriate religiously at a higher rate than those who do not. Vaccination is the most effective method to prevent infectious diseases as well as to reduce serious disability and death as a result. Vaccine refusal or hesitation is a growing serious problem, especially in the recent years, and is one of the most serious obstacles to the progress of vaccine studies. It is important to increase the level of knowledge by giving correct guidance and training on this issue in health-related centers, schools, traditional and social media.