Covid-19 pandemisinin yükünü taşıyanlar: Kargo şirketi çalışanları üzerine nitel bir araştırma
Those bearing the burden of the Covid-19 pandemic: A qualitative study on cargo company employees
- Tez No: 837436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN DURUSOY ÖZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Uzun zamandır var olan kargo sektörü, pandemi döneminde çok daha önemli hale gelmiş, piyasaya yeni kargo firmaları da eklenmiştir. Hem kargo firması sayılarında hem de kargo şirketi çalışanlarının sayısında önemli artışlar gerçekleşmiştir. Covid-19 pandemisinin etkilerini hala hissettiğimiz bu süreçte kargo firmaları ve kargo şirketi çalışanları hakkında yeterli literatürün bulunmaması, kargo şirketi çalışanlarına duyulan ihtiyacın her alanda artıyor olması ve pandeminin sona ermesine rağmen kargo çalışanlarının her geçen gün artarak çalışmaya devam ediyor olmaları bu çalışmanın yapılmasını gerekli kılmıştır. Bu çalışmanın amacı, pandemi döneminde kargo çalışanlarının çalışma koşullarının araştırılmasıdır. Bu çalışmada, kargo sektörü çalışanlarına yönelik sağlık ve güvenlik önlemleri, sosyal mesafe uygulamaları ile kargo çalışanlarının iş yükü, iş tatmini ve motivasyon düzeyleri olmak üzere karşılaştıkları zorlukların araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, kargo çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilecek ve genel refahını artıracak önlemlerin uygulanması için öneriler sunmak amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda çalışma kapsamında, Muğla'nın Dalaman ilçesinde, farklı kargo şirketlerinde çalışan 16 kargo sektörü çalışanı ile yarı yapılandırılmış soru formuna dayanan görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, Covid-19 sürecinde kargo şirketi çalışanlarının iş yüklerinin ve iş yürütüm sırasında yaşadıkları sorunların arttığı, birçok kişiyle temas halinde olmaları sebebiyle virüse yakalanma risklerinin yüksek olduğu ve kargo sektöründe kendi hesabına çalışma şekillerinin yaygın olması nedeniyle pek çoğunun sosyal koruma haklarından yararlanamadığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The cargo sektor, which has been diverse for a long time, has become much more important during the pandemic period, and the new cargo companies that have been launched are also reserved. There have been significant increases in both the number of cargo companies and the number of cargo company employees. In this process, where we still feel the effects of the Covid-19 pandemic period, there is not enough literature information about cargo companies and cargo company employees, the need for cargo company employees is increasing in all areas, and despite the end of the pandemic process, cargo companies are also increasing day by day. The fact that they continue to work has made it necessary to carry out this study. The aim of this study is to investigate the working conditions of cargo workers during the pandemic period. The aim of the study is to investigate the difficulties encountered in this process, such as health and safety measures for employees in the cargo sector, social distance practices, and the workload, job satisfaction and motivation levels of cargo employees. In addition, this thesis aims to provide suggestions for improving the working conditions of cargo workers and the implementation of measures that will increase their general well-being. In this direction, within the scope of the study, interviews based on semi structured questionnaires were conducted with 16 cargo sector employees working in different cargo companies in the Dalaman district of Muğla. Within the scope of the study, it has been found that the workload of the cargo company employees and the problems they experience during the work during the covid 19 process have increased, the risk of catching the virus is high due to the fact that they are in contact with many of them cannot benefit from their social protection rights due to the widespread self employment in the cargo sector.