Malign mezotelyoma tanılı hastalarda inflamatuvar ve nutrisyonel faktörlerin sağkalım üzerine etkisi
The effect of inflammatory and nutritional factors on survival in patients with malignant mesothelioma
  1. Tez No: 785829
  2. Yazar: DİLARA BİLGİÇ KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA YEŞİL ÇINKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Malign plevral mezotelyoma agresif seyreden, geç tanı konulan bir tümördür. Patofizyolojisinde inflamasyon büyük rol oynamaktadır. Herhangi bir kanserde olduğu gibi MPM'da malnütrisyonun yaygın olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda malign mezotelyoma hastalığında inflamatuar ve nutrisyonel faktörlerin sağkalım ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamız 102 hasta üzerine tek merkezli ve retrospektif olarak yapılmıştır. Hastaların 44'ü kadın, 58'i erkektir (kadın/erkek oranı 0,75). Hastaların tanı yaşı ortalamasını 60,5 olarak saptadık. Çalışmamızda hastaların medyan genel sağkalım süresi (GSS) 14 aydır.
Özet (Çeviri)
Malignant pleural mesothelioma is an aggressive, late-diagnosed tumor. Inflammation plays a major role in its pathophysiology. As with any cancer, malnutrition is known to be common in MPM. In our study, we aimed to evaluate the relationship between inflammatory and nutritional factors and survival in malignant mesothelioma disease. Our study was conducted on 102 patients as a single center and retrospective. 44 of the patients were female and 58 were male (female/male ratio 0.75). We found the mean age at diagnosis of the patients to be 60,5. The median overall survival (OSS) of the patients in our study was 14 months.