Preeklampsi ile komplike gebeliklerde plasental netrin-1, netrin-4 ve UNC5B ekspresyonunun immunohistokimyasal değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of placental netrin-1, netrin-4 and UNC5B expression in pregnancy complicated with preeclampsia
- Tez No: 785852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN KABUKÇU, DOÇ. DR. YELİZ ARMAN KARAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Patoloji, Obstetrics and Gynecology, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çalışmamızda preeklampsi ile komplike gebeliklerden ve term sağlıklı gebeliklerden elde edilen plasentalarda, immünohistokimyasal yöntemler kullanarak netrin-1, netrin-4, UNC5B immunekspresyonunun düzeyini araştırmak; bu belirteçlerin klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini sorgulamak, farklı klinikopatolojik özelliklerdeki olgu gruplarında bu boyaların immunekspresyonlarını karşılaştırmak; elde edilecek sonuçları literatür ışığında tartışmak amaçlanmıştır. Materyal Metod: Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2014-2022 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği tarafından opere edilen ve plasentaları Tıbbi Patoloji Kliniği'nde incelenen preeklampsi tanısı almış hastalar ve term sağlıklı gebeler, hastane bilgi yönetim sisteminde geriye dönük (retrospektif) taranmıştır. Çalışma kriterlerini karşılayan 125 preeklampsi tanılı hasta ve kontrol grubu kriterlerini karşılayan 125 sağlıklı gebe araştırma evrenimizi oluşturdu. Yeterli plasental doku içermeyen veya immünohistokimyasal boyama için yeterli olmayan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Toplam 96 preeklampsi tanılı hasta ve 71 sağlıklı gebe çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Preeklampsi grubu ile kontrol grubu arasında netrin-1 ekspresyon azalışı (p=
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, to investigate the level of immunoexpression of netrin-1, netrin-4, UNC5B using immunohistochemical methods in placentas obtained from pregnancies complicated with preeclampsia and term healthy pregnancies; to question the relationship of these markers with clinicopathological parameters, to compare the immunoexpression of these dyes in case groups with different clinicopathological features; It is aimed to discuss the results to be obtained in the light of the literature. Material and Method: Patients diagnosed with preeclampsia and term healthy pregnant women who were operated by Pamukkale University Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 2014-2022 at Pamukkale University Hospital and whose placentas were examined in Medical Pathology Clinic were retrospectively screened in the hospital information management system. Our research population consisted of 125 patients with preeclampsia who met the study criteria and 125 healthy pregnant women who met the criteria of the control group. Patients who did not have sufficient placental tissue or were not sufficient for immunohistochemical staining were not included in the study. A total of 96 patients with preeclampsia and 71 healthy pregnant women were included in the study. Results: Statistically significant decrease in netrin-1 expression (p=