Plasental yetmezlikle komplike gebeliklerde bir biyomarker olarak kisspeptinin rolünün kesitsel olarak değerlendirilmesi
Cross-sectional evaluation of the role of kisspeptine as a biomarker in complicated pregnancies with placental failure
- Tez No: 541574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZERKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı sağlıklı gebe ve plasental yetmezliğin preeklampsi, fetal gelişim kısıtlılığı gibi sonuçlarının gelişmiş olduğu gebelerdeki kisspeptin-10 serum konsantrasyonlarını karşılaştırarak plasental yetmezlik ile komplike olan gebeliklerle ilişkisini ortaya koymak ve bu sonuçları öngörmede faydalı bir marker olup olmadığını saptamaktır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışma kesitsel bir çalışma olarak dizayn edilmiştir. Çalışmada olgular Ocak 2018 – Ocak 2019 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniklerine başvuran gebeler arasından seçilmiştir. Çalışma grubu 40 adet preeklampsi ve/veya FGK bulunan gebeden ve 40 adet izleminde herhangi bir sorun görülmeyen toplam 80 gebeden oluşmaktadır. Kisspeptin düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlenmiştir. İstatistik çalışmalar SPSS 21.0 ile gerçekleştirilmiştir. BULGULAR: Kisspeptin düzeyleri hasta grubunda 37.45 (5.80 – 1087.59) ng/L, kontrol grubunda 46.79 (1.10 – 1075.77) ng/L olarak bulundu. Hasta grubunda ortalama kisspeptin düzeyi kontrol grubuna göre daha düşük olarak saptandı ancak hasta ve kontrol grupları arasında serum kisspeptin seviyeleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,358). Korelasyon analizi ile yapılan değerlendirmede hasta grubunda Kisspeptin düzeyi ile 1. ve 5. dk Apgar skorları arasında pozitif korelasyon (sırasıyla; r 0,412** , r 0,372**) tespit edildi. 1. dakika ve 5. dakika Apgar skorlarının düşük (Apgar
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of our study was to compare the serum concentrations of kisspeptin-10 in healthy pregnant women and pregnant women in whom placental insufficiency results in preeclampsia or fetal growth restriction, and to determine its relationship with pregnancies complicated with placental insufficiency and to determine whether there is a marker useful in predicting these results. MATERIAL AND METHODS: The study was designed as a cross-sectional study. Study group comprises 80 pregnant women. 40 has preeclampsia and/or FGR. Cases were selected from the pregnant women admitted to Uludağ University Medical Faculty Department of Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinics between January 2018 and January 2019. Kisspeptin levels were detected by ELISA method. Statistical studies were performed by using SPSS 21.0. RESULTS: Kisspeptin levels were found to be 37.45 (5.80 - 1087.59) ng / L in the patient group and 46.79 (1.10 - 1075.77) ng / L in the control group. The mean kisspeptin level was lower in the patient group than the control group, but there was no statistically significant difference between the patient and control groups in terms of serum kisspeptin levels (p = 0.358). Correlation analysis revealed a positive correlation between Kisspeptin level and 1st and 5th minute Apgar scores (respectively; r 0,412; r 0,372) in the patient group. At the 1st minute and 5th minute Apgar scores were lower (Apgar