Kardiyovasküler cerrahi yapılan infantlarda post-operatif albümin düzeyinin furosemid etkisi üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of post-operative albumin level on the effect of furosemide in infants undergoing cardiovascular surgery
  1. Tez No: 785860
  2. Yazar: AYŞEGÜL AŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ ALDUDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Kritik konjenital kalp hastalığı olan yenidoğan ve bebeklerde, postoperatif dönemde sıvı yüklenmesi, mortalite ve morbidite ile ilişkili bulunmuştur. Postoperatif dönemde sıvı yüklenmesini önlemek için en sık loop diüretikleri kullanılmaktadır. Postoperatif dönemde, özellikle kardiyopulmoner bypass sonrası serum albümin düzeylerinde düşme olduğu saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı konjenital kalp hastalığı nedeniyle opere edilen bebeklerde, postoperatif dönemde albümin düzeyinin furosemidin etkisini etkileyip etkilemeyeceğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 01.01.2017 – 31.06.2022 tarihleri arasında Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde kardiyopulmoner bypass kullanılarak ameliyat edilmiş 0-1 yaş arası 186 hastanın postoperatif albümin düzeyi, verilen total furosemid dozu ve postoperatif üç gün boyunca diürez düzeyleri retrospektif olarak araştırıldı. Hastaların postoperatif ilk 6 saat, ilk 24 saat, 24-48 ve 48-72. saatler arasındaki idrar çıkışları ile hastalara ait demografik ve klinik parametreler kaydedildi. Kaydedilen verilere dayanılarak albümin düzeyi, furosemid dozu ve idrar çıkışları arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Hastalar postoperatif albümin seviyelerine göre normal albümin (≥30 g/dl) ve hipoalbüminemi (
Özet (Çeviri)
Aim: Postoperative fluid overload has been associated with mortality and morbidity in newborns and infants with critical congenital heart disease. Loop diuretics are commonly used to prevent fluid overload in the postoperative period. Post cardiopulmonary bypass, decreased serum albumin levels were recorded in the postoperative period. The aim of this study was to investigate effect of postoperative albumin level on furosemide efficacy after surgery in infants with congenital heart disease. Materials and Methods: Between 01.01.2017 and 31.12.2022, postoperative albumin level, total furosemide dose and postoperative three day-diuresis levels was retrospectively investigated in 186 patients aged 0-1 years who were operated with cardiopulmonary bypass in Pediatrics Health and Diseases Pediatric Intensive Care Unit, Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital. The postoperative urine output at the first 6 hours, first 24 hours, 24-48, 48-72 hours, and demographic and clinical parameters of the patients were recorded. The relationships between albumin level, furosemide dose and urine output were evaluated by analyzing patients data. The patients were divided into two groups according to their postoperative albumin levels as patients with normal albumin (≥30 g/dl) and with hypoalbuminemia (