Doğa koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü çalışanlarının çalışma performans ve algılarının irdelenmesi
Examination of work performance and perceptions of the employees of the 7th Regional Directorate of nature conservation and National Parks
- Tez No: 785887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK COŞGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Kaynakların Sürdürülebilir Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Günümüzde devlet sektöründeki ve özel sektördeki tüm işletmeler çalışanlarının iş verimini temel alan yaklaşımlar geliştirme eğilimindedir. Bu nedenle de çalışanların iş yükleri ile performans algılarını inceleme gereksinimi duymaktadırlar. Konu ile literatür incelendiğinde birçok sektörde bu konuda çalışmaların gerçekleştirildiği görülmektedir. Orman ve ormancılıkla ilgili sektör de devlet yönetimindedir. Ülkemizdeki orman alanlarının yaklaşık %99'u devlet mülkiyetindedir. Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olan Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü aracılığı ile bu alanlar yönetilmektedir. Dolayısıyla bu doğal kaynakların yöneticisi konumundaki birimlerde görev alan teknik personel ile yönetici konumunda görev ve sorumluluk alan personelin de iş yükleri ve çalışma performans ve algılarının daha verimli bir çalışma yürütülerek hizmet sunulabilmesi için gereklidir. Orman Genel Müdürlüğü taşra örgüt yapısı Orman Bölge Müdürlükleri ve bunlara bağlı Orman İşletme Müdürlükleri şeklinde örgütlenmiş ve ülkemizde 30 Orman Bölge Müdürlüğü ve bağlı Orman İşletme Müdürlükleri ile iki bine yakın orman işletme şeflikleri bulunmaktadır. Bu alanlarda çalışan teknik personeli iş yükleri ve performans algıları bazı orman bölge müdürlükleri için gerçekleştirilmiştir. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ise taşrada 15 Bölge Müdürlükleri olarak örgütlenmiştir. Fakat bu bölge müdürlüklerinde çalışan teknik personel için herhangi bir iş yükü ve performans algı çalışması bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasıyla bu alandaki eksikliğin bir boyutunun çözümlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü VII. Bölge Müdürlüğünü oluşturan Adana, Mersin, Kayseri, Osmaniye, Hatay ve Niğde illerindeki korunan alanların yönetici ve teknik personelini kapsamaktadır. İş yükü ve çalışma performans algılarını ölçmek için oluşturulan ölçek (İş Yükü, Tükenmişlik, İşe Bağlı Stres, Motivasyon, İş- Aile Çatışması, İş-Yaşam Kalitesi, Yaşam Tatmini, Örgüte ve Mesleğe Bağlılık, Rol Çatışması, Rol Belirsizliği Genel İş Doyumu) konuları incelenmiştir. Oluşturulan anketler yüzü yüze veya mail yoluyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, basit istatistiki değerlendirmeler yanı sıra çalışanların sosyo-demografik özellikleri ile ölçek değerleri arasındaki ilişkiler ki-kare ve varyans analizleri ile ve bağımlı değişkenlere ise korelasyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde çalışanların bazı sosyo-ekonomik özellikleri ile bağımlı değişkenler arasında farklılıklar olduğu görülmüştür. Ayrıca Orman Genel Müdürlüğü çalışanlarının iş yükü performans algıları ile Doğa koruma ve Milli Parklar VII. Bölge Müdürlüğü çalışanları arasında da farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, all enterprises in the public and private sectors tend to develop approaches based on the work efficiency of their employees. For this reason, they need to examine the workloads and performance perceptions of the employees. When the literature on the subject is examined, it is seen that studies on this subject have been carried out in many sectors. The forest and forestry related sector is also under state administration. Approximately 99% of the forest areas in our country are in state ownership. These areas are managed through the General Directorate of Forestry and the General Directorate of Nature Conservation and National Parks, which are affiliated to the Ministry of Agriculture and Forestry. Therefore, the workloads and work performance and perceptions of the technical personnel working in the units that are the managers of these natural resources and the personnel who take duties and responsibilities in the managerial position are necessary for a more efficient work to be carried out and to provide service. The provincial organizational structure of the General Directorate of Forestry is organized in the form of Regional Forestry Directorates and their affiliated Forestry Operations Directorates, and there are 30 Regional Forestry Directorates and affiliated Forestry Operations Directorates and nearly two thousand forest management directorates in our country. Workloads and performance perceptions of technical personnel working in these areas were carried out for some regional forest directorates. The General Directorate of Nature Conservation and National Parks is organized as 15 Regional Directorates in the countryside. However, there is no workload and performance perception study for the technical personnel working in these regional directorates. With this thesis, it is aimed to solve one dimension of the deficiency in this field. General Directorate of Nature Conservation and National Parks VII. It covers the managers and technical personnel of the protected areas in Adana, Mersin, Kayseri, Osmaniye, Hatay and Niğde provinces that make up the Regional Directorate. Scale created to measure workload and work performance perceptions ( Workload, Burnout, Work-Related Stress, Motivation, Work-Family Conflict , Work -Life Quality, Life Satisfaction, Organization and Profession Commitment, Role Conflict, Role Ambiguity, General Job Satisfaction ) were studied. The questionnaires were conducted face-to-face or via e-mail . In addition to the findings obtained, simple statistical evaluations, the relations between the socio-demographic characteristics of the employees and the scale values were applied with chi-square and variance analysis, and correlation analysis was applied to the dependent variables. When the results obtained were evaluated, it was seen that there were differences between some socio-economic characteristics of the employees and the dependent variables. In addition, the workload performance perceptions of the employees of the General Directorate of Forestry and Nature Conservation and National Parks VII. It has also been determined that there are differences among the employees of the Regional Directorate.