Silisyum karbürün soğutma sektöründeki kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of silicon carbide in the cooling systems industry
  1. Tez No: 849519
  2. Yazar: YUNUS EMRE CANTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada silisyum karbür malzemesinin soğutma sistemlerindeki kullanım alanları araştırılmıştır. Silisyum ve karbonun tek bileşiği silisyum karbürdür. Malzeme aşınmaya karşı dirençli ve aynı zamanda yüksek ısıya dayanıklıdır. Özetle Silisyum Karbür üstün bir aşındırıcı ve seramik bir malzemedir. Silisyum karbür uygulama alanları; kumlama enjektörleri, otomotiv su pompası contaları, rulmanlar, pompa bileşenleri, eşanjörler ve silisyum karbürünün yüksek sertlik, aşınma direnci ve korozyon direnci kullanan seramik malzemedir. Yüksek sıcaklık davranışından ziyade düşük sıcaklıkta aşınma ile çalışmak için daha fazla kullanılırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, the usage areas of silicon carbide material in cooling systems have been investigated. The only compound of silicon and carbon is silicon carbide (SiC). The material is wear-resistant and at the same time resistant to high temperatures. In summary, Silicon Carbide is a superior abrasive and ceramic material. Application areas of SiC; it is a ceramic material used in sandblasting injectors, automotive water pump seals, bearings, pump components, heat exchangers and silicon carbide with high hardness, wear resistance and corrosion resistance. They are more used to work with low temperature wear rather than high temperature behavior.