Necef şehrindeki kadınların serviks kanseri ve taramasına yönelik bilgileri
Cervical cancer knowledge and awareness of women in Najaf
- Tez No: 785891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, Necef şehrindeki kadınların serviks kanseri ve taramasına yönelik bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Necef Al-Zahra Eğitim Hastanesi jinekoloji servisi, onkoloji merkezi ve aile planlaması birimleri ile A-Forat Al-Awsat onkoloji merkezine Mart 2022- Eylül 2022 arasında başvuran ve çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan gönüllü 300 kadın ile yürütülmüştür. Araştırmada verilerin toplanmasında daha önceki çalışmalara dayanılarak araştırmacılar tarafından hazırlanan yapılandırılmış kişisel bilgi formu ile serviks kanseri ve taramasına yönelik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde dağılımları, ortalama, standart sapma testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca tek yönlü Anova testi ile bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların kadınların % 48,3'ünün 18-29 yaş aralığında, % 74'ünün bekar, % 56,7'sinin eğitim durumunun üniversite ve üzeri olduğu, % 56.3'ünün geniş aile yapısına ve % 86,7'sinin de orta düzey gelir durumuna sahip olduğu belirlenmiştir. Kadınların serviks kanseri ve taramasına yönelik bilgi düzeyi formundan aldıkları toplam puan ortalamaları 1,55±0,48'dir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine the knowledge level of women in Najaf about cervical cancer and screening. The study was conducted with 300 volunteer women who applied to Najaf Al-Zahra Training Hospital gynecology service, oncology center and family planning units and A-Forat Al-Awsat oncology center between March 2022 and September 2022 and met the inclusion criteria of the study. In the collection of data, a structured personal information form prepared by the researchers based on previous studies and an information form for cervical cancer and screening were used. In the analysis of the data, numbers, percentage distributions, mean and standard deviation tests were used. In addition, one-way Anova test and t test for independent groups were used. Of the women participating in the research, 48.3% of the women are between the ages of 18-29, 74% are single, 56.7% have a university or higher education level, 56.3% have an extended family and 86.7% have an extended family. It was determined that he had a middle income status. The mean total score of the women from the knowledge level form about cervical cancer and screening is 1.55±0.48.