Vajinal doğum eylemine uygulanan müdahalelerin emzirme sonuçlarına etkisi
The effect of interventions applied to vaginal labor on breastfeeding outcomes
  1. Tez No: 785892
  2. Yazar: AYŞE SILA GÖKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERLİNDA ALUŞ TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı vajinal doğum eylemine uygulanan müdahalelerin emzirme sonuçlarına etkisini incelemektedir. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doğumhane Servisi'ne vajinal doğum eylemi için gelen çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden tüm miadında doğum yapan gebe kadınlara yüz yüze, gözlem yaparak ve telefon görüşmesi ile bilgilendirilmiş gönüllü olur formu, Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Eylemi Müdahale İzlem Çizelgesi, Emzirme Gözlem Formu, LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği ve Emzı̇rme Formu (24. Saatte Ve Postpartum Altıncı Haftada) uygulanarak veriler toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde sayı, yüzde, min-maks. değerleri, medyan, ortalama, standart sapma, frekans analizi, Shapiro-Wilk testi, Mann Whitney U testi, Pearson ki kare testi,Fisher kesin testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, vajinal doğum eylemine uygulanan müdahalelerin emzirme sonuçlarını etkilemediği, LATCH emzirme tanılama ölçeği puanı ile uygulanan müdahaleler arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Konuyla ilgili örneklemi daha büyük randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of interventions applied to vaginal labor on breastfeeding outcomes. The research is descriptive and cross-sectional. Informed consent form, Introductory Information Form, Birth Intervention Follow-up Chart, for all term pregnant women who accepted to participate in the study voluntarily for vaginal delivery, who came to Ege University Medical Faculty Hospital Delivery Room, informed by face-to-face, observation and telephone interview, Data were collected by applying the Breastfeeding Observation Form, the LATCH Breastfeeding Diagnostic Scale and the Breastfeeding Form (at 24 Hours and Postpartum Six Weeks). In the analysis of research data, number, percentage, min-max. values, median, mean, standard deviation, frequency analysis, Shapiro- Wilk test, Mann Whitney U test, Pearson chi-square test, Fisher exact tests were used. As a result of the research, no relationship was found between the LATCH breastfeeding recognition measuring device and the interventions, where interventions applied to vaginal labor affect breastfeeding outcomes. There is a need for randomized controlled studies with a larger sample on the subject.