Tyrophagus putrescentiae (Schrank) (Acaridae acari)'nın laboratuar koşullarında farklı sıcaklıklardaki yaşam çizelgelerinin elde edilmesi üzerine bir araştırma
Researches on the life table of tyrophagis putrescentiae (Schrank) (Acartdae ; acari) under laboratory conditions, at different temparatures
- Tez No: 78591
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tyrophagus putrescentiae (Schrank)(ACARIDAE ; ACARI)'NIN LABORATUAR KOŞULLARINDA, FARKLI SICAKLIKLARDAKİ YAŞAM ÇİZELGELERİNİN ELDE EDİLMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR ÖZET O.M.Ü. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'nde yürütülen bu çalışmada, önemli depo akarlarından biri olan Tyrophagus putrescentiae'nın biyolojisi üzerinde farklı sıcaklıkların etkisi araştırılmıştır. Biyoloji çalışması laboratuvar koşullarında 17±1°C, 23±1°C ve 27±1°C sıcaklık ile % 83±2 orantılı nem değerlerinde yürütülmüştür. Denemede, farklı sıcaklıklarda elde edilen yaşam çizelgelerine göre kalıtsal üreme yeteneği (rm) ve döl süresi (T) hesaplanmıştır. Elde edilen bu değerlerin sıcaklıkla değiştiği tespit edilmiştir. Buna göre sırasıyla (rm ; T) 17±l°C'de 0.16 ; 24.29, 23±l°C'de 0.36 ; 11.78 ve 27±1°C ise 0.43 ; 10.21 olarak belirlenmiş ve sıcaklık artışıyla döl süresinin kısaldığı görülmüştür. Ayrıca, akarın bütün dönemlerine ait gelişme sürelerinin sıcaklığın azalmasıyla birlikte uzadığı görülmüştür. Örneğin; 17±l°C'de 32.41 gün, 27±l°C'de ise 13.14 gündür. Akar için optimum yaşama koşullarında yani 23±1°C ve % 83±2 orantılı nem değerlerinde bir dişinin ömrü boyunca ortalama olarak 139.5 adet yumurta bırakabildiği bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Tyrophagus putrescentiae, biyolojisi, yaşam çizelgesi,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study which was performed in the Plant Protection Department of Agricultural Faculty of the University of Ondokuz Mayıs, biology of Tyrophagus putrescentiae, one of the most important storage mites, at different temperatures was investigated. Biological studies were performed under laboratory conditions of 17±1°C, 23±1°C, 27±1°C temperatures and 83±2 % relative humidity. In the study, it was found that the periods of mature and immature development stages decreased with the increasing temparatures. From the life tables, rm and T values were calculated.lt was determined that the values obtained varied depending on different temperature. rm and T values were found as 0.16 and 24.29, 0.36 and 11.78, 0.43 and 10.21 at 17±1°C, 23±1°C, 27±1°C temperatures respectively, and genaration time was found to be decreased with rising temperatures. Also, it was observed that development period of all stages of the mite was leng at lower temperatures, e.g. for 17±1 °C 32.41 days and for 27+1 °C 13.14 days. Under optimum life conditions (23+1 °C and 83 %RH) the avarage number of eggs laid out by a female Tyrophagus putrescentiae was found tobe 139.5 in a life time. KEY WORD: Tyrophagus putrescentiae, biology, life tables,