Yetiştirme ve aydınlatma sistemlerinin bıldırcınlarda (Coturnix coturnix Japonica) büyüme, yumurta verim ve kalitesi ile kuluçka özellikleri üzerine etkisi
The effect of raising and lighting systems on growth, egg yield, egg quality and hatching traits of quails (Coturnix coturnix Japonica)
- Tez No: 78590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA SARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ill YETİŞTİRME VE AYDINLATMA SİSTEMLERİNİN BILDIRCINLARDA (Coturnix coturnix japonica) BÜYÜME, YUMURTA VERİM VE KALİTESİ İLE KULUÇKA ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ ÖZET Bu çalışma, yetiştirme ve aydınlatma sistemlerinin bıldırcınlarda büyüme, yumurta verim ve kalite özellikleri ile kuluçka özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede yetiştirme sistemi olarak altlık üzerinde, ızgara üzerinde ve kafeste yetiştirme; aydınlatma sistemi olarak da sürekli aydınlatma (2. haftadan itibaren her hafta 2 saat azaltılarak 5. haftanın sonunda 16 saatlik aydınlatma seviyesine ulaşılmış ve bu şekilde devam edilmiş) ve kesikli aydınlatma (2. haftadan itibaren 4A+2K şeklinde 16 saat aydınlatma olarak devam edilmiş) ele alınmıştır. Deneme büyüme ve yumurtlama dönemini kapsayacak şekilde iki devre halinde 158 gün sürdürülmüştür (ilk 42 günü büyütme dönemi, takip eden 116 gün yumurtlama dönemi). Denemede 922 adet günlük yaştaki bıldırcın kullanılmıştır, ilk hafta boyunca hayvanlar altlık üzerinde karışık olarak ve 24 saat aydınlatma altında barındırılmışlardır. 2. haftanın başından itibaren hayvanlar sürekli ve kesikli aydınlatma uygulanan iki ayrı odaya alınmışlar ve buralarda altlık ve ızgara üzerinde yetiştirilmeye başlanmışlardır. Büyütme döneminin sonunda her gruptan 15 adet (10 erkek+5 dişi) hayvan kesilerek kesim özellikleri tespit edilmiştir. Yumurtlama döneminin başlamasıyla büyütme dönemi de dikkate alınarak dört değişik uygulama ele alınmıştır: 1. Büyütme ve yumurtlama döneminin her ikisi de yerde (altlık üzerinde), 2. Büyütme ve yumurtlama döneminin her ikisi de ızgarada, 3. Büyütme dönemi yerde, yumurtlama dönemi kafeste (kafes 1), 4. Büyütme dönemi ızgarada, yumurtlama dönemi kafeste (kafes 2). Yumurtlama döneminde aydınlatma uygulamalarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Büyütme döneminde sürekli ve kesikli aydınlatma uygulamaları altında altlık ve ızgara üzerinde barındırılan gruplarda sırasıyla; 6. hafta sonu canlı ağırlığı 181.69 g, 175.40 g ve 176.35 g, 174.19 g (PO.05); toplam yem tüketimiIV 701.51 g, 943.87 g ve 724.33 g, 916.81 g; yemden yararlanma oranı 4.02, 5.62 ve 4.29, 5.50 ve yaşama gücü %98.37, %99.42 ve %96.30, % 98.21 olarak tespit edilmiştir. Yine aynı sıra ile ortalama olarak kesim özelliklerinden karkas randımanı %72.78, %76.36 ve %71.57, % 71.93 (P 0.05); testislerin oranı %3.19, %2.65 ve %4.10, %3.03 (P 0.05); %50 verim yaşı 49., 53., 49., 53. gün ve 51, 50., 49., 54. gün; % bıldırcın-kümes yumurta verimi %53.80, %60.24, %55.19, %55.44 ve %58.04, %62.36, %57.05, %48.37 (PO.05); %bıldırcın- gün yumurta verimi %58.19, %62.42, %60.60, % 64.06 ve %60.34, %63.49, %63.38, %54.82 (P>0.05); adet olarak bıldırcın-kümes yumurta verimi 62.74, 68.90, 64.17, 64.81 adet ve 68.44, 71.93, 65.03, 55.14 adet (P 0.05); pik verim yaşı 51, 63., 52., 64. gün ve 81., 64., 63., 74.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different raising and lighting systems on growth, egg yield and quality and hatching traits of quails. In this study, raising on ground, raising on slatted floor and raising at cages and continuous lighting (after 2nd week lighting was decreased 2 hour every week and was reached to 16 hour lighting time at the end of the 5th week) and intermittent lighting (after the 2nd week 16 hour light as 4L+2D was applied) were considered. This study was conducted in two periods (growing and laying periods) for 158 days. A total of 922 days-old quails were used in the study. In first week, all of the quails were raised on ground (litter) and 24 h lighting time was applied. As from the beginning of the 2nd week quails were taken to the 2 rooms which lighted continuously or intermittently and were began to raise on litter and slatted floor. At the end of the growing period, 15 quails (10 male+5 female) from each group were slaughtered and then the slaughter traits were determined. At the beginning of the laying period 4 different applications were taken into consideration. 1. Both of growing and laying period are on ground. 2. Both of the growing and laying period are on slatted floor. 3. Growing period is on ground, laying period is in individual cages (cage 1). 4. Growing period is on slatted floor, laying period is in individual cages (cage 2). There were no changes in lighting application during laying period.