Ovaryum kanserinde miRNA'ların otofaji üzerine etkisi
The effect of miRNAs on autophagy in ovarian cancer
  1. Tez No: 785912
  2. Yazar: STEPHEN DAMOLA ARIYELOYE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SELLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ovaryum kanseri, dünya genelinde kadınlarda en sık teşhis edilen kanser tipleri arasında sekizinci sırada yer almaktadır. Mevcut tedavi yöntemlerinin efektif bir şekilde uygulanmasına rağmen,, ovaryum kanser hastalarının yaklaşık yarısı teşhisten sonra ortalama beş yıl hayatta kala-bilmektedir. Bu nedenle, bu ölümcül hastalıkla mücadele etmek için yeni ilaçların, yeni tedavi yöntemlerinin keşfedilmesine ve ovaryum kanserinin mekanizmasının detaylı bir şekilde ortaya konması gerekmektedir. Bu bağlamda,tez çalışması kapsamında ovaryum kanser hücrelerinin (SKOV-3) miRNA-155 ile transfeksiyonu sonrasında hücre ölüm mekanizması olan otofajinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, miRNA-155 mimik ya da miRNA-155 inhibitör trans-feksiyonu gerçekleştirilmiş SKOV-3 ovaryum hücre modelleri oluşturulmuştur. Ayrıca, SKOV-3 transfekte edilmiş hücre grupları normoksik ya da hipoksik ortam koşullarında inkübasyona maruz bırakıldıktan sonra farklı konsantrasyonlarda Klorokin ya da Kamptotesin uygulaması yapılmıştır. Oluşturulan bu hücre gruplarında daha sonra hücre göçü oranları, hücre proliferasyonu, otofaji akışı ve morfolojik değişiklikler araştırılmıştır. MiRNA-155'in aşırı ekspresyonu SKOV-3 hücrel-erinde proliferasyonu anlamlı bir şekilde arttırken, miRNA-155'in baskılanması ya da Klorokin ya da Kamptotesşn uygulammaları hücre proliferasyonunu belirgin bir şekilde inhibe etmiştir. Aynı şekilde SKOV-3 hücrelerinin hücre göç oranları miRNA-155'in aşırı ekspresyonu sonrasında önemli derecede artış olduğu tespit edilmiştir. Normoksik ve hipoksik koşullar altında, SKOV-3 hücrelerinde miRNA-155 miRNA'nın aşırı ekspresyonunun otofaji oranını azalttığı bunun tersine miRNA-155'in baskılanması ise otofajik yolağın tetiklenmesine neden olmuştur. Bu nedenle elde edilen sonuçlar, miRNA-155'in SKOV-3 hücrelerinin proliferasyonu dahücre göç oranı da ve otofaji mekanizmasının tetiklenmesinde önemli bir anti-kanser role sahip olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda miRNA-155'in baskılanması ile tetiklenen SKOV-3 hücrelerinin otofaji mekanizmasının moleküler düzeyde incelenmesi için detaylı deneysel çalışma-ların yapılması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer ranks eighth among the most frequently diagnosed cancer types in women worldwide. Despite the effective application of current treatment methods, about half of ovarian cancer patients survive for an average of five years after diagnosis. Therefore, it is necessary to discover new drugs and new treatment methods to combat this deadly disease and to reveal the mechanism of ovarian cancer in detail. In this context, within the scope of the thesis, it was aimed to investigate autophagy, which is a cell death mechanism, after transfection of ovarian cancer cells (SKOV-3) with miRNA-155. Within the scope of this thesis study, SKOV-3 ovarian cell models with miRNA-155 mimic or miRNA-155 inhibitor transfection were created. In addition, transfected SKOV-3 cell groups incubated under normoxic or hypoxic conditions were treated with different concentra-tions of Chloroquine or Camptothecin. Cell migration rates, cell proliferation, autophagy flux and morphological changes were investigated in these cell groups. Overexpression of miRNA-155 significantly increased proliferation in SKOV-3 cells, whereas suppression of miRNA-155 or administration of Chloroquine or Camptothecin significantly inhibited cell proliferation. Likewise, cell migration rates of SKOV-3 cells were found to increase significantly after miRNA-155 overexpression. Under normoxic and hypoxic conditions, overexpression of miRNA-155 in SKOV-3 cells decreased the rate of autophagy, whereas suppression of miR-NA-155 triggered the autophagic pathway. Therefore, the obtained results show that miRNA-155 has an important anti-cancer role in the proliferation of SKOV-3 cells, the rate of cell migration and triggering the autophagy mecha-nism. In this context, detailed experimental studies are envisaged to examine the autophagy mechanism of SKOV-3 cells triggered by suppression of miRNA-155 at the molecular level.