Determination of the therapeutic effect of vulpinic acid as a drug candidate molecule in ovarian cancer
Yumurtalık kanserinde vulpinik asit'in ilaç adayı molekül olarak terapötik etkinliğinin belirlenmesi
  1. Tez No: 900809
  2. Yazar: BETÜL ÇOLAK KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET CANSARAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yumurtalık kanserleri, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde jinekolojik kanserler içinde en önemli mortalite nedeni olmaya devam etmektedir. Kadınlarda görülen kanserler arasında en sık görülen beşinci kanser olup, kadınlardaki kanser ölümlerinde ise dördüncü sırada yer almaktadır. Prostat, yumurtalık ve meme kanserleri heterojen yapıya sahiptir ve hasta da zaman içerisinde gelişen terapötik direnç sorunları ile karşı karşıyadır. Bu nedenle alternatif terapötik özellikli moleküllerin etkinliğinin belirlenmesi kanser hastaları için umut kaynağı olmaktadır. Gerçekleştirilecek çalışma, OVCAR-3 ve SKOV-3 ovaryum kanser hücreleri ile OSE ovaryum normal epitel hücresi üzerine, vulpinik asitin Xcelligence cihazı kullanılarak antiproliferatif etkisi değerlendirilecektir. Metastaz yapmış kanser hastalarında ilaç tedavisinin başarısı hücrelerin apoptoz geçirme yeteneklerini koruyabilmelerine dayanmaktadır. Dolayısıyla vulpinik asitin ovaryum kanseri hücreleri üzerinde ki hücre döngüsü analizi ve apoptotik etkisi flow-sitometre ile belirlenecektir. Ayrıca oluşan apoptotik etkinin mRNA boyutunda apoptoz yolağına ait 77 genin qRT-PCR ile ifade seviyesi belirlenip, western blot yöntemi ile protein boyutunda da doğrulaması yapılacaktır. Elde edilen sonuçlara göre, vulpinik asitin ovaryum kanserinde umut verici aday molekül olarak kullanım etkinliğinin belirlenmesi öncelikli olarak mümkün olacaktır. Dahası biyolojik kökenli doğal bir molekülün hastalarda yan etki oluşturmayan potansiyeli ileri de klinik uygulamalar ile desteklenerek yumurtalık kanseri tedavisinde ilaç olarak kullanım desteği sağlanmasının önü açılmış olunacaktır.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancers continue to be the most important cause of mortality among gynecological cancers in developed and developing countries. It is the fifth most common cancer among women, and is the fourth most common cancer death in women. Prostate, ovarian and breast cancers are heterogeneous and the patient is faced with therapeutic resistance problems that develop over time. Therefore, determining the effectiveness of molecules with alternative therapeutic properties is a hope for cancer patients. The antiproliferative effect of vulpinic acid on OVCAR-3 and SKOV-3 ovarian cancer cells and OSE ovarian normal epithelial cell will be evaluated using the Xcelligence device. The success of drug treatment in cancer patients who have metastasized is based on the ability of the cells to maintain their ability to undergo apoptosis. Therefore, cell cycle analysis and apoptotic effect of vulpinic acid on ovarian cancer cells will be determined by flow-cytometer. In addition, the expression level of the apoptotic effect of the 77 genes belonging to the apoptosis pathway in mRNA size will be determined by qRT-PCR and the protein size will be confirmed by western blot method. According to the results obtained, it will be possible to determine the effectiveness of the use of vulpinic acid as a promising candidate molecule in ovarian cancer. Moreover, the potential of a natural molecule of biological origin that does not cause any side effects in patients will be supported with clinical applications, and the use of medicines for the treatment of ovarian cancer will be provided.