Düşük over rezervinde adjuvan tedavilerin telomeraz aktivitesine ve telomer uzunluğuna etkisi
The effect of adjuvant therapies on telomerase activity and telomer length in low over reserve
- Tez No: 785911
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ARICAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Düşük over rezervi (DOR) tanılı hastaların folikül sıvılarında telomeraz aktivitesi (RTA) ve telomer uzunluğunun (TL) IVF sonuçları ile ilişkisini ve Platelet rich plasmanın (PRP) ve Growth hormonun (GH) düşük over rezervi tanılı hastalar ile adjuvan tedavisinin bu iki parametre üzerindeki etkilerini araştırılması amaçlanmıştır. Hastaların IVF tedavisi planlandı ve sonrasında oositlerin toplanacağı gün saklanan gün folikül sıvıları alınarak santrifüj edildikten sonra -80 derecede saklandı. Materyallerden DNA ekstraktı yapıldıktan sonra real time PCR (qPCR) kullanılarak TL ve telomerik tekrar amplifikasyon protokolü (TRAP) ile de RTA ölçüldü. Çalışmamız, nomal yanıtlı hastalara göre DOR tanılı hastalarda daha kısa TL ve daha düşük seviye RTA olduğunu gösterdi. PRP ve GH adjuvan tedavisi sonucunda, DOR hastalarında önemli ölçüde RTA seviyelerinde artış ile birlikte TL seviyelerinde uzama değişiklik gösterdi.
Özet (Çeviri)
The relationship between telomerase activity (RTA) and telomere length (TL) in the follicular fluids of patients with low ovarian reserve (DOR) and IVF results and the effects of Platelet rich plasma (PRP) and Growth hormone (GH) on these two parameters in patients with low ovarian reserve and adjuvant treatment. aimed to investigate its effects. IVF treatment of the patients was planned, and then on the day of oocyte collection, the follicle fluids were taken and stored at -80 degrees after centrifugation. After DNA extraction from the materials, TL using real time PCR (qPCR) and RTA were measured with telomeric repeat amplification protocol (TRAP). Our study showed that patients with DOR had a shorter TL and a lower level of RTA than patients with a normal response. As a result of PRP and GH adjuvant treatment, DOR patients showed a significant increase in RTA levels and a prolongation of TL levels.