Bazı MikroRNA'ların apoptotik süreçteki rolü
The role of some MicroRNAs in the apoptotic process
  1. Tez No: 734623
  2. Yazar: BURCU AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SELLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünya genelinde kanser, kardiyovasküler hastalıklardan sonra ölüm nedeni olarak ikinci sırada yer almaktadır. Günümüzde aktif olarak kanser tedavisinde uygulanan yöntemlerden birçoğu kanserli hücrelerin yanında sağlıklı hücrelere de zarar vermesinden dolayı yeni araştırmalar kanser tanısında ve tedavisinde hedef molekül olarak kullanılabilecek yeni biyobelirteçlerin keşfedilmesine yöneliktir. Bu tez kapsamında hsa-miR-455-3p'nin Wnt/β-katenin sinyal yolu üzerindeki etkisine bakılarak, β-katenin inhibitörü (cardamonin) varlığında ve yokluğunda hsa-miR-455-3p'nin SKOV-3 hücrelerinde göç, proliferasyon ve apoptotik etkileri incelenmiştir. Cardamonin ile inkübe edilen SKOV-3 hücrelerinin farklı dozlarda hsa-miR-455-3p transfeksiyonu sonrasında hücre proliferasyon ve göç oranları gerçek zamanlı hücre analiz sistemi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar; miRNA transfeksiyonu ve cardamonin uygulaması yapılan hücre grubundaki göç ve proliferasyon oranlarının diğer hücre gruplarına kıyasla anlamlı bir azalışın olduğunu göstermiştir. Akridin oranj/Etidyum bromür boyama sonuçları, hsa-miR-455-3p transfeksiyonu yapılan hücre grubu ile inhibitör uygulanan hücre grubunda apoptotik hücre sayısında belirgin bir artış olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, yapılan kombine hsa-miR-455-3p ekspresyonunun uyarılması ve β-katenin inhibisyonu sonrasında, SKOV-3 ovaryum hücrelerinin göç ve hücre proliferasyonunun inhibe edildiği ve bu kombine uygulamanın hücre apoptozu üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, hsa-miR-455-3p'nin β-katenin aktivasyonunun baskılanması ile birlikte SKOV-3 hücreleri üzerine anti-kanser etki gösterdiği görülmektedir. Bu sonuçlar, hsa-miR-455-3p'nin sinyal yolları üzerindeki etki mekanizmasının tam olarak belirlenmesi ile birlikte mortalite oranı yüksek olan yumurtalık kanserinde tedaviye yönelik ilaç geliştirme açısından fayda sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Worldwide, cancer is the second leading cause of death after cardiovascular diseases. Since many of the methods actively used in cancer treatment today damage healthy cells as well as cancerous cells, new research is aimed at discovering new biomarkers that can be used as target molecules in the diagnosis and treatment of cancer. In this thesis, migration, proliferation and apoptotic effects of hsa miR-455-3p on SKOV-3 cells in the presence and absence of β-catenin inhibitor (cardamonin) were examined by looking at the effect of hsa-miR-455-3p on the Wnt/β-catenin signaling pathway. Cell proliferation and migration rates were investigated by real-time cell analysis system after different doses of hsa-miR-455-3p transfection of SKOV-3 cells incubated with cardamonin. Obtained results; showed that there was a significant decrease in migration and proliferation rates in the cell group treated with miRNA transfection and cardamonin compared to other cell groups. Acridine orange/Ethidium bromide staining results showed a significant increase in the number of apoptotic cells in the hsa-miR-455-3p transfected cell group and the inhibitor applied cell group. As a result, it was determined that the migration and cell proliferation of SKOV-3 ovarian cells were inhibited after the stimulation of hsa-miR-455-3p expression and inhibition of β-catenin, and this combined application had a stimulating effect on cell apoptosis. It appears that hsa-miR-455-3p has an anti-cancer effect on SKOV-3 cells by suppressing β-catenin activation. These results, together with the exact determination of the mechanism of action of hsa-miR-455-3p on signaling pathways, may provide benefits in terms of drug development in ovarian cancer with a high mortality rate.