Santral puberte prekoks tanısı ile izlenen kız çocuklarında serum obestatin ve ghrelin düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum obestatin and ghrelin levels in girls followed
- Tez No: 785921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN İLERİ GÜREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yıllarda puberte başlangıç yaşının özellikle kız çocuklarında erkene kaydığı görülmektedir. Her ne kadar obezite bu duruma yol açan faktörlerden biri olarak görülse de puberte prekoks ile obezite arasındaki ilişki net olarak ortaya konamamıştır. Vücuttaki enerji depoları hakkında bilgi veren ve gonadal işlevler üzerine düzenleyici etkileri olan ghrelin ve obestatin hormonlarının bu ilişkide rol oynayıp oynamadığı ise bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı santral puberte prekoks tanısıyla izlenen kız çocuklarında serum obestatin ve ghrelin düzeylerini belirleyerek puberte prekoks ile obezite arasındaki ilişkiye ışık tutmaktır. Bu amaçla S.B.Ü. Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji bölümünde santral puberte prekoks tanısıyla izlenen 5-10 yaşları arasındaki 34 kız çocuğu çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu olarak ise aynı yaş grubunda henüz puberteye girmemiş 34 sağlıklı kız çocuğu seçildi. Deneklerin takvim yaşı, şikayet süresi, aile öyküsü, tanı anındaki antropometrik ölçümleri (boy, kilo), puberte (Tanner) evresi, kemik yaşı, hormon düzeyleri (FSH, LH, E2) ile ilişkili verileri dosya kayıtlarından geriye dönük olarak temin edildi. Hasta ve kontrol gruplarında serum obestatin ve ghrelin düzeyleri ELISA ile ölçüldü, daha sonra ghrelin/obestatin oranları hesaplandı. Hasta ve kontrol grupları arasında yaş ortalamaları bakımından fark yoktu (P>0,05). Hasta grubunda beden kütle indeksinin yüksek olduğu, ancak aradaki farkın anlamlı olmadığı saptandı (P>0,05). Hasta grubunda serum obestatin düzeyi kontrol grubuna kıyasla yüksek bulundu (P=0,003). Serum ghrelin düzeyinin yine hasta grubunda daha yüksek olduğu, ancak aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü (P>0,05). Serum ghrelin/obestatin oranına bakıldığında da hasta grubunda kontrol grubuna göre düşük olduğu belirlendi (P=0,023). Çalışmamızın sonuçları yüksek obestatin düzeyi ve düşük ghrelin/obestatin oranının santral puberte prekoks ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar ghrelin ve obestatin düzeyleri ile aralarındaki dengenin puberte sırasında görülen gıda alımı ve enerji depoları ile ilişkili sinyallere katkıda bulunarak puberte prekoks fizyopatolojisinde rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It has been observed in recent years that the age of onset of puberty has shifted earlier, particularly in girls. Although obesity is regarded as one of the factors contributing to this situation, the link between prepubertal precocious puberty and obesity has yet to be established. It is unknown whether the hormones ghrelin and obestatin, which provide information about the body's energy stores and have regulatory effects on gonadal functions, play a role in this relationship. The aim of this study is to shed light on the relationship between precocious puberty and obesity by determining serum obestatin and ghrelin levels in girls, followed up with the diagnosis of central puberty precox. For this purpose, thirty-four girls aged 5–10 years who were followed up with the diagnosis of central prepubertal precox in the Pediatric Endocrinology department of S.B.Ü. Gülhane Training and Research Hospital were included in the study. Thirty-four healthy girls of the same age group who had not yet reached puberty were chosen as the control group. Data related to the subjects' chronological age, duration of complaint, family history, anthropometric measurements at the time of diagnosis (height, weight), puberty (Tanner) stage, bone age, and hormone levels (FSH, LH, E2) were obtained retrospectively from the file records. Serum obestatin and ghrelin levels were measured by the ELISA in patients and control groups, and then the ghrelin/obestatin ratios were calculated. There was no difference in mean age between the patient and control groups (P>0.05). The body mass index was found to be high in the patient group, but the difference was not significant (P>0.05). The serum obestatin level was found to be higher in the patient group compared to the control group (P=0.003). It was observed that the serum ghrelin level was higher in the patient group, but the difference was not statistically significant (P>0.05). When the serum ghrelin/obestatin ratio was analyzed, it was determined that it was lower in the patient group compared to the control group (P=0.023). The results of our study reveal that a high obestatin level and a low ghrelin/obestatin ratio are associated with central precocious puberty. These findings indicate that ghrelin and obestatin levels, as well as their balance, may play a role in the physiopathology of precocious puberty by contributing to signals associated with food intake and energy stores during puberty.