Santral puberte prekoks tanılı çocuklarda kranial ve hipofiz MR bulgularının retrospektif olarak incelenmesi
A retrospective evaluation of cranial and pituitary MRI findings in children diagnosed with central precocious puberty
- Tez No: 1009803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÇELEBİ BİTKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
Özet
Giriş: Santral Puberte Prekoks (SPP), Hipotalamo-Hipofizer-Gonadal (HHG) aksın beklenenden erken aktivasyonu sonucu ortaya çıkan, kemik yaşında hızlanma, erişkin boy potansiyelinde azalma ve psikososyal sorunlara yol açabilen klinik tablodur. Bu olgularda kranial ve hipofiz manyetik rezonans görüntüleme (MRG) nedenlerin araştırılması açısından önemli bir değerlendirme basamağıdır. Amaç: SPP tanısı alan çocuklarda kranial ve hipofiz MRG bulgularını retrospektif olarak incelemek, bu bulguların sıklığını değerlendirmek; demografik veriler, klinik, bulgular antropometrik ölçümler, laboratuvar parametreleri, radyolojik görüntülemeler ve tedavi değişkenleri ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, hastanemiz Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'nde 2021-2025 tarihleri arasında SPP tanısı ile izlenen 177 olgunun tıbbi kayıtları değerlendirildi. Kranial MR bulguları normal, insidental bulgular, organik nedenler olarak; hipofiz MR bulguları ise normal, yapısal/boyutsal anomaliler ve fokal lezyon olarak sınıflandırıldı. Başvuru şikayetleri, antropometrik ölçümler, demografik veriler, klinik bulgular, radyolojik görüntüleme, laboratuvar parametreleri, tedavi değişkenleri uygun istatistiksel yöntemlerle karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların %90,4'ü kız, %9,6'sı erkek idi. Kranial MR'da %92,1 normal bulgu, %3,4 insidental bulgu ve %4,5 organik neden saptandı. Erkek hastalarda organik neden oranı daha yüksek bulundu (p=0,018). Kızlarda başvuru yaşı küçüldükçe normal dışı kranial MR bulgu oranı arttı (p=0,004). Eşlik eden hastalık, ilaç kullanımı, akraba evliliği derecesi ile kranial MR bulguları arasında anlamlı ilişki saptandı. Hipofiz MR'da %82,5 normal bulgu, %7,9 yapısal/boyutsal anomali ve %9,6 fokal lezyon izlendi. Sonuç: SPP olgularında hem kranial hem hipofiz MR incelendiğinde erkek cinsiyet, kızlarda daha küçük başvuru yaşı, eşlik eden hastalık varlığı, ilaç kullanımı kranial MR'da normal dışı bulgu saptanması açısından önemli özellikler olarak belirlenmiştir. Buna karşılık laboratuvar parametreleri, ultrasonografi bulguları organik SSS patolojisini öngörmede ayırt edici görülmemiştir. Bu bulgular, SPP olgularında nörogörüntüleme sonuçlarının tek başına değil, klinik bağlam içinde hasta temelli olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Central precocious puberty (CPP) results from the premature activation of the hypothalamic-pituitary-gonadal axis, leading to accelerated bone maturation, reduced adult height potential and psychosocial issues. Cranial and pituitary magnetic resonance imaging (MRI) is a crucial evaluation step for investigating underlying causes in these cases. Objective: This study aimed to retrospectively evaluate cranial and pituitary MRI findings in children diagnosed with CPP, determine their frequency and investigate their associations with demographic data, clinical features, anthropometric measurements, laboratory parameters, radiological imaging results, treatment variables. Materials and Methods: This retrospective study evaluated the medical records of 177 patients followed for CPP at our Pediatric Endocrinology Clinic between 2021 and 2025. Cranial MRI findings were classified as normal, incidental, organic; pituitary MRI findings as normal, structural/dimensional anomalies, focal lesions. Presenting complaints, anthropometric measurements, demographic data, clinical and radiological findings, laboratory parameters and treatment variables were compared using appropriate statistical methods. Results: Of the cases, 90.4% were female and 9.6% were male. Cranial MRI revealed normal findings in 92.1%, incidental findings in 3.4% and organic causes in 4.5% of patients. Organic causes were significantly higher in males (p=0.018). In females, the rate of abnormal cranial MRI findings increased with a younger presentation age (p=0.004). Comorbidities, medication use and degree of consanguinity were significantly associated with cranial MRI findings. Pituitary MRI showed normal findings in 82.5%, structural/dimensional anomalies in 7.9%, and focal lesions in 9.6%. Conclusion: In CPP cases male gender, younger presentation age in females, comorbidities, and medication use emerged as significant factors for detecting abnormal cranial MRI findings. Conversely, laboratory parameters and ultrasonography findings were not discriminatory in predicting organic central nervous system pathology. These findings suggest that neuroimaging results in CPP should be evaluated on an individualized basis within the broader clinical context.