Çocuklarda sağlıklı yeme ile ilgili aile desteğinin sağlıklı yemeöz yeterliği üzerine etkisi
Family support on healthy eating in children effect on self-efficiency
- Tez No: 785931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİJLE AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme her yaş döneminde olduğu gibi özellikle okul çağı çocukları için bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimi olumlu yönde etkileyen önemli faktörlerdendir. Beslenmeye ilişkin alışkanlıklar, çocukluk döneminde kazanılması ve yetişkinlik dönemindeki beslenme düzenini etkilemesi açısından önemlidir. Ebeveynlerin yönlendirmeleri, çocuklara sundukları besin çeşitleri uzun vadede çocuğun beslenme tercihlerini ve alışkanlıklarını etkilemektedir. Bu bağlamda çalışma sağlıklı yeme ile ilgili aile desteğinin sağlıklı yeme öz yeterliliği üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma tanımlayıcı, kesitsel ve ilişkisel olarak yapılmıştır. Çalışmanın dahil etme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden, yazılı ebeveyn onam formu olan 621 öğrenci katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthy, adequate and balanced nutrition is one of the key factors that positively affect physical, mental, emotional and social development, especially for school-age children. The habits of nutrition are important for the achievement of childhood and for the effect of nutrition during adulthood. Parents' guidance, the variety of food they provide to children, affects the child's nutrition preferences and habits in the long term. In this context, the study was conducted to assess the impact of family support on healthy eating self-sufficiency. The study was conducted as descriptive, cross-sectional and relational. 621 students who meet the inclusion criteria and agree to participate in the study, with written parental consent form, participated in the study.