İlköğretim çağındaki çocukların sağlıklı yeme öz-yeterliliklerinin, Akdeniz diyetine uyumlarının ve beslenme durumlarının araştırılması
Investigation of healthy eating self-efficacy, compliance with the mediterranean diet and nutritional status of primary school children
  1. Tez No: 919558
  2. Yazar: AYŞE SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİYE MİNE YURTTAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim çağı çocuklarının sağlıklı yeme öz yeterliliklerini, Akdeniz diyetine uyumlarını ve beslenme durumlarını inceleyerek sağlıklı beslenmeye yönelik farkındalık oluşturmaktır. Çalışma, Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 3 ortaokul ve 3 ilkokulda, yaş ortalaması 10,5±0,63 olan 300 ( %55,0 kız, %45,0 erkek) öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerden genel bilgiler, 24 saatlik besin tüketim kaydı ve antropometrik ölçümler (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, boyun çevresi, üst orta kol çevresi) toplanmıştır. Ayrıca Akdeniz Diyeti Uyum İndeksi (KIDMED), Sağlıklı Yeme Öz Yeterlilik Ölçeği (SYÖYÖ), Sağlıklı Yeme ile İlgili Aile Desteği Ölçeği (ADÖ) ve Çocuk Fiziksel Aktivite Anketi (PAQ-C) uygulanmıştır. Çocukların günlük enerji tüketimi önerilenin %68,1'ini karşılamaktadır. Protein, E vitamini, riboflavin, B6 vitamini, folat, kalsiyum, magnezyum, demir ve çinko gereksinimleri karşılanmamıştır. BKİ'si normal olan kız ve erkek çocuk oranı sırasıyla %48,5 ve %54,8'dir. Akdeniz diyetine uyumu geliştirilmesi gerekenlerin oranı %56,4, uyumu iyi olanların oranı %21,5'tir. KIDMED puanı, SYÖYÖ ve ADÖ ile pozitif ilişkilidir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to raise awareness about healthy eating by examining the healthy eating self-efficacy, compliance with the Mediterranean diet and nutritional status of primary school children. The study was carried out with 300 students (55.0% female, 45.0% male) with an average age of 10.5±0.63 years in 3 secondary schools and 3 primary schools affiliated to Malatya Provincial Directorate of National Education. General information, 24-hour food consumption record and anthropometric measurements (body weight, height, neck circumference, upper middle arm circumference) were collected from the students. In addition, the Mediterranean Dietary Adaptation Index (KIDMED), the Healthy Eating Self-Efficacy Scale (HSEQ), the Family Support for Healthy Eating Scale (FSS) and the Physical Activity Questionnaire for Children (PAQ-C) were administered. Daily energy consumption of the children met 68.1% of the recommended daily intake. Protein, vitamin E, riboflavin, vitamin B6, folate, calcium, magnesium, iron and zinc requirements were not met. The proportion of girls and boys with normal BMI was 48.5% and 54.8%, respectively. The proportion of those whose adherence to the Mediterranean diet needed to be improved was 56.4% and the proportion of those with good adherence was 21.5%. The KIDMED score was positively correlated with the HSEQ and FSS (p0.05).