E-devlet uygulamalarının yükseköğretim kurumları kapsamında değerlendirilmesi: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi örneği
Evaluation of e-government applications within the scope of higher education institutions: The case of Van Yüzüncü Yıl University
  1. Tez No: 785986
  2. Yazar: ÖMER FARUK KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KANDEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Teknolojik gelişmeler dünyanın küreselleşmesini, değişimini etkilemiştir. Dünyayı sınırların olmadığı küresel bir köy haline getirmiştir. Özellikle 1980li yıllar itibariyle küresel ölçekte teknolojinin gelişmesi bilişim teknolojilerinin gelişmesini etkilemiş ve bilişim teknolojilerinin devlet yönetiminde kullanılmaya başlanmasına olanak sağlamıştır. Böylece geleneksel devlet kavramı çağın bir gereği olarak değişime uğramış ve yerini e-Devlet kavramına bırakmıştır. E-Devlet olgusu uluslararası alanda Amerika Birleşik Devletleri, Singapur, İngiltere ve Japonya başta olmak üzere dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bir model haline gelmiştir. Türkiye'de ise e-Devlet uygulamaları kamu yönetimi başta olmak üzere birçok alanda 1980'den beri sürekli gelişim halindedir. Bu alanların başında e-Devletin eğitim üzerine etkisi olarak karşımıza Yükseköğretim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı çıkmaktadır. E-Devlet uygulamalarının eğitim üzerine etkisiyle üniversitelerde e-Devlet uygulamalarının durumu merak konusu haline gelmiştir. Bu durum dikkate alınarak Türkiye'de e-Devlet uygulamalarını kullanan üniversiteler içerisinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi örnek bir çalışma olarak ele alınmıştır. Bu çerçevede çalışmada, tarihsel süreçte devlet kavramı ve geleneksel devletten e-Devlete geçiş süreci daha sonra Türkiye'de e-Devlet uygulamalarının durumu, eğitim üzerine Yükseköğretim Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın e-Devlet uygulamaları ve sonrasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi e-Devlet çerçevesinde ele alınmıştır. Öncelikle web sitesi üzerinden ele alınan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi sonrasında mülakat yönetimi ile üniversite personelleriyle yapılan mülakatlar sonucunda alınan dönütlerle e-Devletteki mevcut durum açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments have affected the globalization and change of the world. It has made the world a global village without borders. Especially since the 1980s, the development of technology on a global scale has affected the development of information technologies and enabled the use of information technologies in state administration. Thus, the traditional concept of government has changed as a requirement of the age and has been replaced by the concept of e-Government. The phenomenon of e-government has become a widely used model in the international arena, especially in the United States, Singapore, England and Japan. In Turkey, e-Government applications have been in continuous development since 1980 in many fields, especially in public administration. Higher Education Council and the Ministry of National Education appear as the impact of e-Government on education at the beginning of these areas. With the effect of e-Government applications on education, the status of e-Government applications in universities has become a matter of curiosity. Considering this situation, Van Yüzüncü Yıl University among the universities using e-Government applications in Turkey has been considered as a sample study. In this context, in this study, the concept of state in the historical process and the transition from traditional state to e-Government, then the state of e-Government applications in Turkey, e-Government applications of the Higher Education Council and the Ministry of National Education on education and then Van Yüzüncü Yıl University e-Government. covered in the framework. First of all, the current situation in e-Government was tried to be explained with the feedback received as a result of the interviews made with the interview management and university personnel after Van Yüzüncü Yıl University, which was discussed on the website.