Wıllıam Faulkner'ın The Sound and the Fury adlı eserinde 'Özgür irade'nin iç ve dış dinamikleri üzerine bir çalışma
A study on the internal and external dynamics of free-will on William Faulkner's Work the Sound and the Fury
- Tez No: 785991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünyaya gelmek hiçbir canlının tercihi değildir. İnsan, var ve yok olmanın farkında olan bir varlıktır. Birey koca bir boşlukla dünyaya gelir ve yaşamını sürdürebilmek için bu boşluğun içini doldurmak durumundadır. Her insan kendi yaşadığı hayatı 'anlamlı' kılmak adına bu boşluğu farklı şeylerle doldurur: Kimisi sanat, bilim, din, meslek kariyeri, aile yaşamı ile yaşamına anlam katarken kimisi de edindiği hobiler ile anlam arayışına girmektedir. Bunlara ilaveten bir de insanın eylemlerinde söz sahibi olup olmadığı ya da daha geniş kapsamda evrende özgür iradenin var olup olmadığı tartışmaları mevcuttur. Elbetteki insanlar aldığı kararlarda, eylemlerinde, düşüncelerinde ve/veya davranışlarında kontrolün kendilerinde olduğuna kör gözle inanmaktadırlar. Çünkü davranışlarının kontrolünün kendisinde olmadığına inanan bireyin hayatına katabileceği bir anlam kalmamıştır. Kaldı ki toplum olmanın koşullarını sağlayabilmek adına, özgür iradenin varlığına inanılması gerekmektedir. Aksi takdirde davranışlarından sorumlu olmadığına inanan bireyin yapabileceklerinin sınırı yoktur. Özgür irade konusuyla ilgili mitoloji, teoloji, psikoloji, fizik, felsefe, genetik, nörobilim gibi alanlar çeşitli çalışmalara sahiptir. Edebiyat ise okuyucularına içinde bulundukları çağdan geçmiş çağlara, farklı çevreleri, kültürleri, diğer insanların yaşantılarını romanlarda tecrübe etme imkânı sağlar. Dahası edebiyat aracılığı ile hem yazarın hem de gündelik hayatın kent deneyimi gözlemlenebilir. Bu çalışmada William Faulkner'ın, bireyin uzak çevresi olan yaşadığı toplumu, yakın çevresi olan ailesini ve bedenindeki biyolojik ve psikolojik dinamikleri bir bütün olarak kaleme aldığı romanı Ses ve Öfke; aynı evde yetişen, aynı toplumun içinde yaşayan bireylerin nasıl farklılaştıkları, aynı uyarıcılardan nasıl farklı şekillerde etkilendikleri, birey olma yolunda nasıl iç ve dış koşulların etkisi altında kaldıkları kısacası kurgusal karakterlerin kendi dünyalarında özgür iradeye sahip olup olmadıkları coğrafya biliminin paradigmalarından yararlanılarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Coming to the world is not the choice of any living thing. Human is a being who is aware of existence and non-existence. The individual is born with a huge void and has to fill this void in order to survive. Every person fills this gap with different things in order to make their life 'meaningful': Some add meaning to their lives with art, science, religion, professional career, family life, while others seek meaning with hobbies. In addition to these, there are debates as to whether human has a say in his/her actions or, in a broader context, whether there is free will in the universe. Of course, people blindly believe that they are in control of their decisions, actions, thoughts and/or behaviors. Because the individual who believes that s/he is not in control of her/his behavior has no meaning to add to her/his life. Moreover, in order to provide the conditions for being a society, it is necessary to believe in the existence of free will. Otherwise, there is no limit to what an individual can do, believing that s/he is not responsible for her/his actions. There are various studies on the subject of free will, such as mythology, theology, psychology, physics, philosophy, genetics, and neuroscience. Literature proviides readers with the opportunity to experience different environments, cultures, and other people's lives in novels. Moreover, urban experience of both the author and daily life can be observed through literature. In this study, in William Faulkner's novel The Soınd and the Fury, how individuals who grow up in the same house and live in the same society differ, how they are affected by the same stimuli in different ways, how they are under the influence of internal and external conditions on the way to becoming an individual, in short, whether fictional characters have free will in their own world will be examined by using the paradigms of the geography.