Kafkas Dergisi üzerine bir inceleme (ocak-Aralık 1953)
Areview on the Caucasus Journal (January-December 1953)
- Tez No: 785990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİD QASIMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kafkasya tarihi, bağımsızlık mücadelesi, mücadele liderleri gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak için önemli bir kaynak olan“Kafkas Dergisi”1953 yılı Ocak ayında, İsmail Ziya Bersis başkanlığında İstanbul'da yayınlanmaya başlamıştır. Dergi aylık olarak yayınlanmıştır.“Kafkas Kültür Derneğinin”gayrı resmi yayın organıdır. Kurucusu ve sahibi, İsmail Ziya Bersis, genel yayın müdürü, Şeref Terim'dir. Yazar kadrosunda; Vasfi Güsar, İsmail Ziya Bersis, Şeref Terim, Seyin Time, Ahmet Canbek Havjoku gibi önemli isimler bulunmaktadır. Dergi, Kafkasya'dan sürgün gelen halkın mücadelelerine, kaldıkları yerden devam etme ve seslerini dünyaya duyurma amacı ile çıkarılmıştır. Dergide, aynı zamanda Kafkasya'nın; tarihi, kültürü, toplumsal hayatı, coğrafyası, Kafkasya bağımsızlık mücadelesindeki önemli liderleri, ticaret tarihi ve etnik yapısı ile ilgili yazı ve makaleler mevcuttur. Özellikle Kafkasya mücadelesi ve mücadele liderlerine geniş yer verilmiştir. Kültür ve tarihlerini gelecek kuşaklara aktarma, öğretme ve unutturmamayı hedeflemişlerdir. Değerlendirme büyük ölçüde dergiden edinilen veriler doğrultusunda yapılmıştır. Dergi Kafkasya tarihi açısından önemli bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
Caucasian magazine, which is an important source for information about the history of the Caucasus, the struggle for independence, and the leaders of the struggle, began to be published in Istanbul, in January 1953 under the chairmanship of İsmail Ziya Bersis. The journal is published monthly It is the unofficial publication of the“Caucasian Cultural Association”.Its founder and owner is İsmail Ziya Bersis, editor-in-chief, Şeref TerimIn the staff of writers, there are important names such as Vasfi Güsar, İsmail Ziya Bersis, şeref Terim, Şeyin Time, Ahmet Canbek havjoku.The journal was published with the aim of continuing the struggles of the people who were exiled from the Caucasus, from where they left off and making their voices heard to the world. In the journal, at the same time the Caucasus; There are articles and articles about its history, culture, social life, geography, important leaders in the sensitive struggle of the Caucasus, the history of trade and its proper structure. especially the Caucasian struggle, and the leaders of the struggle have been given wide coverage. They aimed to transfer their culture and history to future generations, to teach them and not to let them forget. Evaluation was made largely in line with the data obtained from the journal. The journal is an important source for the history of the Caucasus.