Türkiye'deki Afgan göçü ve politikalarının Van ili özelinde analizi
An analysis of Afgan migration and policies in context of Van province in Turkey
  1. Tez No: 785996
  2. Yazar: FİRDEVS KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Göç, insan ve toplum bilincinde derin izler bırakan ve insanlık tarihi kadar eski olan bir olgudur. Tarihin her döneminde, değişen siyasi, çevresel ve sosyal faktörlerin yanı sıra yaşam koşullarındaki farklılıklar nedeniyle gönüllü ya da zorunlu göçler meydana gelmektedir. Birden fazla alana ve sosyal yaşam katmanlarına yayılmış ve küresel bir sorun haline gelen ulus ötesi göç hareketliliği, ülkeleri işbirlikleri geliştirmeye ve kapsamları ve boyutları ile örgütlenme temelinde buluşturmaya zorlamaktadır. Türkiye, sahip olduğu coğrafi konumunun öneminden dolayı küresel ve bölgesel krizlerde ve uluslararası göç hareketliliğinde kritik bir coğrafya olarak kabul edilir. Türkiye'ye gelen mülteciler gittikleri yerlerdeki nüfusu ve coğrafi dağılımı; eğitim, sağlık, güvenlik, barınma ve ekonomi gibi çeşitli alanları etkileyerek hem toplumsal hem de ekonomik problemlere sebep olmaktadır. Bunun en açık örneklerinden biriside Afgan göçüdür. Ülkelerinde devam eden işgal ve çatışmalardan dolayı son 20 yıldır Afganistan'dan diğer ülkelere göç edilmektedir. Afganların göç ettiği ülkelerin başında ise Türkiye gelmektedir. Van ilinin İran'a sınır olmasından dolayı ise Afganların yoğun olarak Türkiye'ye Van üzerinden giriş yaptığı görülmektedir. Dolayısıyla Van ili Afgan göçü bakımından stratejik bir konuma sahiptir. Bu çalışmada, Afganistan'dan göç eden göçmenlere yönelik Van ili özelinde uygulanan politikaların analizinin yapılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışmada, nitel araştırma türlerinden çoklu görüşme görüşme yöntemi kullanılmıştır. Bu görüşme, Van ilinde yaşayan Afgan göçmenler ve göç idaresinden sorumlu yetkililer çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon that leaves deep traces in human and social consciousness and is as old as human history. In every period of history, voluntary or forced migrations occur due to changing political, environmental and social factors as well as differences in living conditions. Transnational migration mobility, which has spread to more than one area and social life layers and has become a global problem, forces countries to develop cooperation and bring together their scope and dimensions on the basis of organization. Due to the importance of its geographical location, Turkey is considered a critical geography in global and regional crises and international migration mobility. Refugees coming to Turkey cause both social and economic problems by affecting various areas such as population and geographical distribution, education, health, security, housing and economy. One of the clearest examples of this is the Afghan migration. Due to the ongoing occupation and conflicts in their countries, people have been migrating from Afghanistan to other countries for the last 20 years. Turkey is one of the countries that Afghans migrate to. Due to the fact that Van is bordered by Iran, it is seen that Afghans heavily enter Turkey via Van. Therefore, the province of Van has a strategic position in terms of Afghan migration. In this study, it is aimed to analyze the policies implemented in the province of Van for immigrants migrating from Afghanistan. In this context, multiple interview method, one of the qualitative research types, was used in the study. This interview was held within the framework of Afghan immigrants living in Van province and officials responsible for immigration administration.